Hlavní navigace

iPhone 4 masivní nástup Androidu nezastavil

I když uvedení iPhone 4 od Applu dočasně snížilo poptávku po smartphonech s Androidem, nová studie od ChangeWave Research ukazuje, že uživatelé budou dlouhodobě preferovat právě open source platformu Googlu.
Martin Noska 5. 10. 2010

Sdílet

Společnost ChangeWave Research nejprve zveřejnila průzkum, který ukázal explozivní nárůst zájmu o přístroje s Androidem mezi lidmi z oblasti byznysu a nyní na něj navazuje dalším, uskutečněným mezi 4 000 běžnými uživateli, jenž potvrdil stejný trend i v oblasti koncových spotřebitelů. Z těch, kteří si chtějí v následujících 90 dnech koupit nový smartphone, jich 37 % chce preferovat právě přístroj s Androidem. Ještě v březnu a v červnu to bylo 30 % a jedná se o šestinásobek oproti situaci před rokem. Naopak zájem o iPhone opadá a klesl z červnových 50 % na aktuálních 38 %, díky čemuž jsou preference víceméně vyrovnané. Paul Carton, viceprezident ChangeWave Research říká, že tento závěr není příliš překvapivý, protože v době uvedení iPhone 4 na trh bylo logické očekávat špičku v poptávce, naopak problémy s přístroji, které se objevily v následujících týdnech (viz např. článek iPhone 4 má problém se slabým signálem), mnoho zájemců odradily.

Carton tvrdí, že iPhonu 4 se Android podařilo zastínit jen krátkodobě, nicméně nyní se opět ukazuje, že tato open source platforma nabírá na síle a má potenciál ovládnout trh se smartphony. Android je podle mnoha komentátorů na svém vítězném tažení a každým týdnem přibývají nové telefony postavené na této platformě.

Co se týká BlackBerry OS, zde zájem vzrostl na 6 % z červnových 5 % a to možná díky uvedení některých nových modelů přístrojů firmy RIM.

Android má i další pozitivní rys a to, že jeho uživatelé jsou velmi spokojení, konkrétně 65 % těch, kdo vlastní přístroje s Androidem potvrdilo svoji velkou spokojenost s touto platformou. Například u BlackBerry OS či WebOS od Palmu je velmi spokojena jen asi necelá třetina vlastníků.

Co se týká korporátní sféry, oproti květnu potvrdilo o 60 % více firem, že kupuje přístroje s Androidem a letos by podle předpovědí analytiků Gartneru měl být Android druhým nejprodávanějším systémem na nových smartphonech, hned po Symbianu. Také velcí hráči, jako Amazon a Verizon potvrdili svoji podporu Androidu uvedeních svých vlastních obchodů s aplikacemi pro tuto platformu.