Hlavní navigace

iPhone 4S rozpitván – co se skrývá uvnitř?

 Autor: Úvodní foto: © iFixit
Teprve rozebrání prvního smartphonu iPhone 4S od Applu potvrdilo, jaké komponenty uvnitř obsahuje.
Martin Noska 15. 10. 2011

Sdílet

Pokud někdo čekal, že podobnost s iPhone 4 je jen vnější a uvnitř půjde o výrazněji inovovaný přístroj, bude ovšem z výsledku "pitvy" iPhone 4S zklamán. Rozdíly jsou totiž minimální.

Hned dva týmy ze společností iFixit a IHS iSuppli, se pustily do rozebírání nového modelu iPhonu, aby odhalily, jaké komponenty Apple použil. Pitva smartphonu definitivně potvrdila, že obsahuje dvoujádrový procesor A5 založený na architektuře ARM Cortex-A9 a jde tedy o stejný model jaký použil Apple v tabletech iPad. Apple tedy pokračuje ve stejné strategii jako v loňském roce, kdy jednojádrový čip A4 použil nejprve v tabletech iPad první generace a následně v smartphonech iPhone 4.

Podle označení čipů dále týmy iFixit a IHS iSuppli, hovoří o tom, že iPhone 4S používá 512 MB operační paměti. To je trochu zklamání, protože se spekulovalo, že by nový iPhone měl disponovat 1 GB operační paměti, tedy dvojnásobkem oproti iPhonu 4 a iPadu 2, ale nestalo se tak. To, že Apple může svoje smartphony osazovat tak malým množstvím operační paměti podle iSuppli ale svědčí o tom, že iOS je velmi efektivní a jeho paměťové nároky i ve verzi iOS 5 tedy zůstávají nadále nízké. Menší operační paměť nejen snižuje náklady, ale prodlužuje i běh iPhonu na baterie.

Tým iFixit změřil, že baterie v iPhone 4S má kapacitu 5,3 watthodin, což je lehce více než kapacita u modelů iPhone 4, která činila 5,25 watthodiny. Rozdíl ale v praxi nebude nijak zásadní.

iPhone 4S dále obsahuje nový komunikační procesor od Qualcommu pro práci ve více sítích, který podporuje jak GSM, tak i CDMA sítě, což umožní novému iPhonu snazší adaptaci v zemích po celém světě. Zástupci iSuppli již dříve odhadovali, že se Apple uchýlí k tomuto kroku a bude chtít spojit dvě dosud oddělené modelové řady smartphonů iPhone 4. Dále je použit osmimegapixelový CCD čip pro snímání obrazu místo pětimegapixelového. Další změny jsou již minoritní a podle zástupců iFixit podobnosti iPhone 4 a iPhone 4S výrazně převažují nad rozdíly. To jen zvyšuje pochybnosti, proč Apple uvedení nového smartphonu tak odkládal a podle všeho se zdá, že důvodem byl déle trvající vývoj iOS 5, který byl uvolněn ve finální verzi až tento týden. Více i něm najdete v článku Pět nových věcí, které umí aplikace pod iOS 5.

Fotoreportáž z rozebírání iPhone 4S najdete na webu iFixit.