Hlavní navigace

iPhone 4S se na černém trhu prodává za neuvěřitelné ceny

17. 10. 2011

Sdílet

 Autor:
Apple plánuje rozšířit prodeje smartphonu iPhone 4S po celém světě v obvyklých vlnách. Tam, kde dosud není oficiálně k dispozici, je ovšem neoficiálně nabízen za naprosto neuvěřitelné ceny.

iPhone 4S je od pátku v prodeji v prvních zemích jako jsou USA, Kanada, Austrálie, Velká Británie, Francie, Německo a Japonsko. 28. října pak přibude dalších 24 států, mezi nimi i Česká a Slovenská republiky. Do konce roku se pak má prodej rozšířit do 70 zemí. Nicméně tento postupný model dává šanci nejrůznějším překupníkům, kteří dovezou iPhone 4S do země, kde není k dispozici a zde jsou nadšení zájemci ochotni zaplatit až několikanásobek jeho původní ceny. A to i přes skutečnost, že iPhone 4S přináší oproti staršímu modelu iPhone 4 jen minimum novinek.

Jedním z takových příkladů je i Čína, kde Apple letos ani neplánuje iPhone 4S uvést. Zde se první modely tohoto smartphonu prodávají na černém trhu za neuvěřitelné ceny dosahujících 2 000 dolarů (asi 36 000 Kč), protože existují zájemci, kteří jsou za iPhone 4S ochotni zaplatit prakticky jakoukoliv sumu. Zájem potvrzují i obrovské fronty ze zemí, kde se iPhone 4S začal prodávat v pátek, ve kterých zájemci byli ochotni čekat až s desetidenním předstihem. Více najdete v článku iPhone 4S odstartoval další nákupní šílenství.

Prodejce na jednom z pekingských trhů s elektronikou například nabízí 32GB verzi iPhone 4S za 13 000 yuanů (v přepočtu 2 043 dolarů) a 16GB model za 1 729 dolarů. Překupník, který nechtěl být jmenován, potvrdil, že jím nabízené přístroje pochází u USA a Austrálie, kde byly koupené jako odemčené bez smlouvy s operátorem.

Další prodejce na tom samém trhu pak nabízel 16GB verzi „jen“ za 1 391 dolarů. Ještě dnes měl k dispozici 30 kusů, které byly pro změnu dovezené z Velké Británie. Podle něj je doba hned po uvedení nového modelu iPhonu nejpříhodnější na přeprodávání, protože příští týden cena podle jeho odhadů klesne zhruba o 100 dolarů.

Poptávka po zařízeních Applu je v Číně tradičně vysoká a při loňském uvedení iPhone 4 do této země z obchodů dovezené přístroje rychle zmizely. Apple potvrdil, že čínský trh je jeden z nejrychleji rostoucích pro jeho přístroje. Nicméně i přesto zde svoje produkty uvádí se zpožděním řady měsíců, což jen podporuje rozvoj černého trhu a umožňuje vydělat si tak na úkor Applu jiným. V případě tabletu iPad dva například téměř polovina prodaných přístrojů na čínském trhu pochází z černého trhu, což potvrdila i společnost Analysys International, zabývající se výzkumem trhu.

Apple pro čínský trh neuvedl zatím žádný termín možného uvedení nového modelu iPhone 4S s tím, že je potřeba připravit rozhraní Siri pro příkazy v čínštině a to bude až někdy během roku 2012.