Hlavní navigace

iPhone 5 by měl dostat stejný dvoujádrový procesor jako iPad 2

13. 3. 2011

Sdílet

I když Apple detaily o chystaném smartphonu iPhone 5 zatím tají, z iOS 4.3 se podařilo vyčíst další indicie o jeho hardwarové výbavě.

Kodeři, kteří prozkoumali novou verzi iOS 4.3, vydanou Applem v uplynulém týdnu těsně před uvedením iPadu 2, našli stopy, které poukazují na to, že i iPhone 5 bude disponovat dvoujádrovým procesorem A5. Ten se používá právě v tabletech iPad 2.

Tato skutečnost dává poměrně smysl, protože by potvrzovala, že Apple se snaží udržet konzistenci mezi vývojovou řadou svých tabletů a smartphonů.

Po prozkoumání operačního systému iOS 4.3 skupinou Chronic Dev a také Filippem Bigarellou, byly zveřejněny ve spojitosti s novou generací iPhonu reference na procesor S5L8940, který je znám také jako Apple A5. Ten disponuje dvěma jádry a Apple tedy mluví i o dvojnásobném výkonu, i když někteří odborníci tvrdí, že nárůst rychlosti u stávajících aplikací je nepozorovatelný (více viz článek iPad 2 je pro podnikové uživatele zklamáním). Nicméně jádro navíc být benefitem do budoucna, kdy vývojáři začnou využívat výhod dvoujádrových čipů s architekturou ARM. Dalším zlepšením je výrazně rychlejší grafika, což bude možné využít pro lepší hry či videokonference na smartphonech. Taktovací frekvence procesoru A5 je stejně jako u jeho předchůdce 1 GHz.

Nathan Brookwood, vedoucí analytik společnosti Insight64, spolu se zjištěními, která vyplynula z prozkoumání iOS 4.3, říká, že s dvoujádrovými procesory výpočetní možnosti smartphonů opět vzrostou. Budou tak použitelnější na náročnější aplikace, než ty s jednojádrovými čipy a jedná se o podobnou evoluci, jako u stolních počítačů, notebooků a netbooků.

Detaily o dalších novinkách v iOS 4.3 najdete v článku Apple uvedl iOS 4.3 s rychlejším webovým prohlížečem.