Hlavní navigace

iPhone 5 se zpozdí možná kvůli poničené továrně Sony

5. 4. 2011

Sdílet

Již před několika dny se objevily informace, že nová generace smartphonu iPhone od Applu přijde tentokrát pravděpodobně až na podzim. Dosud ale nebylo zcela jasné, co za zdržení může.

Obecně byla za důvod považována katastrofa v Japonsku (více viz článek iPhone 5 se prý výrazně opozdí, na vině je Japonsko), nicméně prohlášení Howarda Stringera, CEO Sony, dává vodítko, jaká z komponent pro iPhone 5 může být nedostatkovou. Smartphone má totiž disponovat 8megapixelovým obrazovým sensorem od Sony, což by mělo být značné vylepšení oproti současnému 5megapixelovému čipu s LED bleskem, kterým disponuje iPhone 4.

Howard Stringer totiž v prohlášení pro Wall Street Journal potvrdil, že továrna Sony v japonském Sendaii byla poškozena tsunami a díky tomu bude pozdržena dodávka CCD sensorů firmám jako je právě Apple. Problém totiž je, že senzor od Sony není až tak snadno nahraditelný a sám Stringer řekl, že právě nejlepší CCD senzory byly vyráběny v továrně v lokalitě zasažené přírodní katastrofou.

I když osazení nové generace iPhonu 8megapixelovými senzory nebylo oficiálně potvrzeno, podle informace webu TheStreet, která se objevila již loni, se Apple rozhodl na rok 2011 vyměnit dodavatele CCD čipů pro svoje smartphony iPhone a místo čipů od OmniVision se údajně rozhodl pro 8megapixelové čipy od Sony. Tím by celá věc zapadala dohromady.

Sony mluvčí odmítla situaci blíže komentovat a v každém případě lze předpokládat, že Sony obnoví výrobu mnohem rychleji, než jaké je plánované pozdržení uvedení iPhonu 5, z čehož lze dedukovat, že zastavení výroby CCD čipů v Japonsku je jen jedním z více důvodů odložení.

Co se týká specifikací smartphonu iPhone 5 od Applu, ten by měl být oproti svému předchůdci rychlejší, neboť bude údajně disponovat dvoujádrovým procesorem A5, podobně jako iPad 2. Dále se hovoří o větším čtyřpalcovém displeji a také podpoře bezkontaktních plateb za využití technologie NFC. První vzorky iPhonu 5 jsou údajně již vyrobeny, ale kdy se spustí i sériová výroba není jasné. K dispozici by měla být jak verze s podporou GSM, tak s CDMA. Očekává se také, že Apple by měl vyřešit problémy a anténou, známé z modelu iPhone 4 a nový iOS 5, který bude možné nainstalovat i na starší přístroje, by měl být výrazněji zaměřen na využívání cloudových a lokačních služeb. Více o nové generaci iOS, jejíž preview by mělo být představeno na vývojářské konferenci Applu (WWDC) najdete v článku Apple uvolní finální iOS 5 možná až na podzim.

Byl pro vás článek přínosný?