Hlavní navigace

iPhone OS 4.0: Multitasking, elektronické knihy a herní centrum

9. 4. 2010

Sdílet

Steve Jobs představil nový operační systém pro iPhone, iPod Touch a iPad. Hlavní novinkou je plná podpora multitaskingu.
Adam Šoltys 9. 4. 2010

Nový operační systém iPhone 4.0 se konečně dočkal plné podpory multitaskingu

Šéf společnosti Apple Steve Jobs včera představil novou verzi operačního systému iPhone 4.0 určeného pro iPhone, iPod Touch i nový iPad. iPhone OS 4.0 má přinést uživatelům více než stovku nových funkcí, v vývojářům pak výrazně rozšířit prostor pro tvorbu nový aplikací.

Hlavní novinkou nového iPhone OS 4.0 je plná podpora multitaskingu, který až doposud nefungoval u aplikací třetích stran a zároveň tak šly pouštět pouze nativní aplikace Applu. Důvodem byl strach výrobce z rychlosti mobilního zařízení a jeho výdrže. Nyní je již ale tato omezení odstraněno a uživatelé iPhone tak mohou hrát hry a mít při tom například zapnuté ICQ či Skype. Apple odstraněním problému s multitaskingem navíc vzal podstatnou část "střeliva" kritikům jeho přenosných zařízení.

Když už jsme u hraní her, iPhone OS 4.0 přináší několik vylepšení i v této oblasti. Apple totiž vytvořil Herní centrum (Game center), které uživatelům nabídne vytvořit systém přátel, s nimiž je možné porovnávat skóre a úspěchy v jednotlivých hrách. Nová komunitní služba je odpovědí na Xbox Live, který nedávno spustil Microsoft pro svůj mobilní operační systém Windows Mobile 7.

Mezi další novinky v operačním systému iPhone 4.0 patří aplikace iBooks, která nově umožní uživatelům iPhone a iPod touch elektronické knihy kupovat, stahovat i číst. Za zmínku stojí i aktivace funkce na vytváření složek, možnost připojení Bluetooth klávesnice či navýšení maximálního počtu nahraných aplikací ze 180 na 2000.

Právě na poli stahování aplikací z internetového obchodu App Store zaznamenal Apple největší úspěch, staženy totiž již byly neuvěřitelné čtyři miliardy aplikací. Tím se ani zdaleka nemůže pochlubi žádný z konkurentů společnosti Apple.

Nový iPhone OS 4.0 je zatím dostupný pouze pro vývojáře, aktualizace software u jednotlivých zařízení iPhone a iPod Touch proběhne v létě. Podporu všech nových funkcí včetně multitaskingu však získají pouze nejnovější typy malých přenosných zařízení Apple, tedy iPhone 3GS a iPod Touch třetí generace. Do nedávno uvedeného tabletu Apple iPad dorazí operační systém iPhone 4.0 během letošního podzimu.

skoleni31_1

Pro doplnění nabízíme záznam včerejší "keynote" Steva Jobse o novinkách ve světě Apple: