Hlavní navigace

IPv6 ovládne v červnu na den internet

16. 1. 2011

Sdílet

Adresy IPv4 rychle docházejí a jedinou dlouhodobě reálnou alternativou je přechod na IPv6. Světový den má pomoci tomuto protokolu ukázat se v praxi.
Ondřej Filip 16. 1. 2011

Myšlenka na světový den IPv6 vznikla na podnět Googlu, který je velkým propagátorem tohoto protokolu. Původní idea byla zprovoznit u všech velkých poskytovatelů služeb na jeden den poskytování služeb přes IPv6.

V uplynulém týdnu se pak k této myšlence připojili další významní hráči na poli poskytování obsahu na internetu a ke Googlu se přidal Yahoo, Facebook a dvě velké sítě na doručování obsahu (content delivery network) Akamai a Limelight Networks. Nelze vyloučit, že další jména budou přibývat. Iniciativa má také podporu i od organizace ISOC (Internet Society).

Oproti původnímu návrhu 6. června (pravděpodobně šlo o symboliku dvou šestek v datu), který na konferenci RIPE-61 prezentoval síťový specialista Googlu Lorenzo Colitti, došlo nakonec k posunu data; světový den IPv6 proběhne 8. června 2011. Důvod pro posun je poměrně prozaický. Původní termín byl stanoven na pondělí, což by znamenalo provádět změny v sítích v noci z neděle na pondělí, což je období, kdy nemají poskytovatelé služeb zrovna plné kanceláře techniků. Zatím to nebylo úplně definitivně potvrzeno, ale předpokládá se, že test by se řídil časem UTC, tedy že by pro nás Čechy začal a skončil ve dvě hodiny ráno.

Úbytek IPv4 adres je v každém případě alarmující, zejména proto, že nezanedbatelná část internetové infrastruktury, zejména koncové prvky jako např. routery či modemy, stále nejsou na nástup IPv6 připraveny. Podle posledních údajů se ovšem očekává, že IPv4 adresy dojdou již příští měsíc a zájem o ně se dramaticky stupňuje. Více viz článek Konec roku 2010 byl ve znamení bitvy o docházející IPv4 adresy.