Hlavní navigace

Irdeto: ať chcete, nebo ne.

Chystané zaříznutí kódovacího systému Cryptoworks na konci roku 2012 v poslední době značně hýbe satelitním trhem. Příčin, které jsou za plánovanou likvidací nejrozšířenější...
Redakce 29. 9. 2011

Sdílet


Chystané zaříznutí kódovacího systému Cryptoworks na konci roku 2012 v poslední době značně hýbe satelitním trhem. Příčin, které jsou za plánovanou likvidací nejrozšířenější šifrovací platformy, je několik – tou hlavní je ale prostá skutečnost, že celý systém koupila v roce 2006 od Philipsu právě holandská společnost Irdeto Access B.V. Mezi faktické problémy Cryptoworks patřila nedostatečná bezpečnost a případy prolomení či kopírování (nebo sdílení) přístupových karet. Systém totiž neumožňoval v případě prolomení přehrát karty novým klíčem a jejich fyzická výměna byla pochopitelně příliš náročná a nákladná.
Právě tyto možnosti Irdeto přináší a ve finále by to tak mohlo vést i ke zlepšení či zlevnění služeb placené satelitní televize – tedy přinejmenším teoreticky. Pravdou je, že již nyní nabízí Skylink některé programy pouze majitelům karet Irdeto, což je jedna z mnoha drobností, jež by měla celý přechod učinit snesitelnějším. Další je fakt, že právě Skylink již od loňského roku distribuuje karty ICE, které podporují Cryptoworks a že v letošním roce se konečně objevily CI moduly pro Irdeto certifikované právě Skylinkem. (Je nám trapné neustále omílat jediného operátora, nicméně při pohledu na realitu českého trhu nám nezbývá než konstatovat, že právě Skylink je již delší dobu v podstatě jediná rozumná volba, nehledě na to, že právě přechod na Irdeto ovlivní v největším počtu právě zákazníky Skylinku).
O něco složitější to bude s přijímači. Zatímco u Cryptoworks nebyl problém použít i řadu přijímačů, které nebyly oficiálně „doporučovány“ (namátkou u nás testovaný Ferguson či SatElita) a komfort používání závisel spíše na kvalitě podpory na straně výrobce či dovozce, v případě Irdeto satelitní operátoři (v čele se Skylinkem) důrazně nedoporučují používání satelitních přijímačů se čtečkami Irdeto bez certifikace. Důvodem je hlavně potřeba správné podpory přehrávání či aktualizace obsahu karty přímo ze satelitu. Na druhou stranu vám opravdu nic nebrání koupit v případě Skylinku jeden ze dvou momentálně certifikovaných CI modulů a dát jej do stávajícího přijímače, pochopitelně za předpokladu, že má CI slot (nemá-li jej, můžete nadávat jen a jen své hlouposti či lakotě, pro kterou jste sice ušetřili několik stokorun, ale nyní vás čeká výměna celého přijímače).
Nelze ovšem vyloučit, že má pro nás Irdeto, společně se satelitními operátory, v záloze ještě jeden podraz: párování karet s přijímači. To je praxe poměrně běžná například u DigiTV, která by znamenala, že se i váš zánovní přijímač s vestavěnou a operátorem certifikovanou čtečkou změní v bezcennou hromádku železa. Proti tomu se v současné době lze ochránit dvěma způsoby: buď koupí prvního certifikovaného přijímače, který podporuje párování s kartami Irdeto (jedná se o Topfield SBI-2060, jehož recenzi naleznete v tomto čísle), nebo pořízením CI modulu spárovaného s dekódovací kartou (opět nám nezbývá než zdůraznit: dávejte vždy přednost přijímačům s CI sloty), které se jistě na trhu objeví (včetně obligátního certifikátu) mimo jiné i proto, že je třeba nabídnout řešení majitelům televizorů s vestavěným DVB-S tunerem a CI rozhraním (máme tím na mysli jiné řešení, než zhyzdit stylový obývák satelitním receiverem a dalším dálkovým ovladačem).
Irdetu se zkrátka nevyhneme. Je pravda, že některým z nás se tím život možná trochu zkomplikuje – v případě párovaných karet nebude možné kupříkladu vzít kartu z domova na víkend na chatu. To ale bude možné vyřešit tím, že si vezmete celý CI modul, nebo ještě lépe si necháte od operátora vystavit do domácnosti druhou kartu (Skylink tuto službu nabízí za 880 Kč za rok provozu). Pokud se výměny samotného přijímače týče, v seznamu certifikovaných přístrojů už je více než 30 položek, z nichž si snad vybere každý. Koneckonců certifikace je i jistou ukázkou toho, že se dovozce o své zboží a zákazníky na našem trhu hodlá (alespoň do jisté míry) starat. My radíme jediné: dávejte přednost přijímačům, které mají nejen vestavěnou čtečku, ale také CI slot.

SMIT Irdeto CI+

Fast ČR, www.fast.cz, 720 Kč s DPH
Prvním CI modulem s certifikací Skylinku, který jsme měli možnost otestovat, je SMIT, který v Česku nabízí společnost Fast ČR. Podporuje pochopitelně jak SD, tak i HD vysílání, podporuje Irdeto PI-sys 3.0 včetně tzv. Secure silicon. Modul má certifikaci Skylinku (pro karty ICE, Irdeto) i CS Linku a měl by bez problému fungovat s většinou receiverů i televizorů s vestavěným DVB-S/S2 tunerem (my jsme testovali na televizoru LG a receiverech Ferguson a Topfield).