Hlavní navigace

iReproduktory

29. 9. 2011

Sdílet

iPod je prvním z řady produktů, které v posledním desetiletí pomohly společnosti Apple nejprve zpět na nohy a posléze až k pozici největší (z hlediska tržní kapitalizace) firmy světa...

iPod je prvním z řady produktů, které v posledním desetiletí pomohly společnosti Apple nejprve zpět na nohy a posléze až k pozici největší (z hlediska tržní kapitalizace) firmy světa. Přes urputnou snahu řady menších i větších výrobců se jej nepodařilo sesadit z pomyslného trůnu MP3 (a později též MP4) přehrávačů. Naopak, jeho pozice byla posílena příchodem iPhonu a iPadu – které sdílejí nejen hudební knihovnu a filozofii ovládání, ale zejména širokou škálu příslušenství pro přehrávání zvuku i obrazu.
Tajemství úspěchu je přitom překvapivě jednoduché: třicetipinový konektor, který téměř od počátku sdílejí všechny iPody (s vyjímkou Shuffle), iPhony a iPady. Konektor se pochopitelně během posledních let vyvíjel a měnil – zmizela podpora FireWire, kterou nahradilo USB (s tím se bohužel změnilo zapojení napájení), přibyla podpora pro videovýstup a řada dalších možností (například přenos hudby v digitálním formátu) –, ovšem základní funkce, jako jsou signály pro ovládání přístroje a linkový zvukový výstup, zůstaly nezměněny. iPhone 4 tak může hrát na prastarých reproduktorech nebo v dokovací kolíbce nainstalované v automobilu v roce 2005 a naopak i pět či šest let starý iPod si bude rozumět se současnými dokovacími reproduktory a AV systémy.
Applu se tak přes všechny neduhy iPodu (zejména nenáviděné iTunes pro přenos hudby) podařilo vytvořit ekosystém, který se navzájem udržuje a podporuje – iPod či iPhone je skvělý, protože k němu existuje široká škála příslušenství a řada zákazníků si jedno kupuje pro druhé a naopak.

Zeppelin vzlétl

Recenzi první generace B&W Zeppelin jsme vám v HD Worldu nabídli již před třemi lety. Až na pár drobností jsme tehdy byli doslova nadšeni a naše očekávání před druhou generací (které předcházelo několik zásadních revizí té první) byla značná. Přesto je nová vzducholoď od B&W dokázala takřka zcela naplnit.
Zeppelin Air vypadá na první pohled téměř identicky jako původní model. Na pohled druhý odhalíte drobné odlišnosti ve tvaru a velikosti či v použitých materiálech na zadní straně. Mírně odlišný je i tvar dokovacího ramene či základny, hlavní novinky se ale ukrývají uvnitř.
Zatímco první generace Zeppelinu vycházela technologicky z „velkých“ reprosoustav B&W – z těch byly převzaty například výškové reproduktory s hliníkovou membránou –, Zeppelin Air se pro technologie vydal opačným směrem. Výškový reproduktor tak vychází z technologie, kterou v B&W vyvinuli pro miniaturní (skvěle hrající, leč na náš vkus poněkud předražené) MM50. Rozdíl je i v konstrukci zesilovačů – každý z pěti reproduktorů (dva výškové, dva středobasové a woofer) má přidělen vlastní digitální zesilovač. Použití zesilovačů třídy „D“ je u současné spotřební elektroniky běžné – musíme se smířit s tím, že i přístroje s kvalitním zvukem či dokonce „audiofilskými“ (s důrazem na ony uvozovky) ambicemi budou stále častěji osazovány s ohledem na výrobní náklady, spotřebu a rozměry právě digitálními zesilovači. Skutečnost je taková, že v kombinaci s kvalitním DSP může i digitální zesilovač nabídnout velmi věrný, detailní a dokonce i přirozený zvuk. A právě to je případ Zeppelin Air – s ohledem na svou velikost a konstrukci hraje prostě báječně, s dostatkem detailů, dobrým podáním výšek i středů a s překvapivě masivními (na náš vkus až příliš dominantními) basy. Basovou složku lze naštěstí v menu iPodu umravnit na přirozenou úroveň – nicméně je škoda, že se B&W vydává ve standardním nastavení zvuku nového Zeppelinu právě tímto směrem.
Konstrukce jediného reproduktoru pochopitelně znamená, že i když dokáže Zeppelin vyplnit zvukem i poměrně rozsáhlou místnost (maximální úroveň hlasitosti je subjektivně nižší než u předchozí generace, ovšem bez výraznějšího zkreslení při jejím dosažení), prostorové umístění nástrojů v nahrávce je pochopitelně omezené. Malá výtka směřuje též k ovladači hlasitosti, který nabízí jen poměrně velké skoky (přesněji lze nastavit hlasitost v menu iPodu či iPhonu). Dálkový ovladač nyní dostal na spodní části malou plošku, podle níž lze snáze určit jeho orientaci – jeho téměř absolutní symetričnost nás u původního Zeppelinu dováděla k šílenství. Novinkou a velkým plusem je automatické vypnutí reproduktorů při nečinnosti.
Hlavní novinkou je pochopitelně podpora AirPlay – tedy možnosti přenášet do reproduktorů zvuk z iPodu Touch, iPhonu, iPadu či PC přes domácí síť (Wi-Fi, LAN). Jedná se o velké plus, můžete tak ovládat hudbu přímo z gauče či postele nebo během přehrávání používat iPad či iPhone i k jiným činnostem (například prohlížení webu). Úvodní nastavení (přihlášení do Wi-Fi sítě) je ovšem nutné provést přes dodávaný LAN kabel z notebooku či PC. To může být problém, pokud zrovna notebook nemáte po ruce nebo jste vybaveni výhradně bezdrátovým Macbookem Air. Philips toto řeší poněkud elegantněji, na druhou stranu díky tomu má B&W ethernetový (LAN) port, který nabízí přeci jen o něco spolehlivější spojení než bezdrátová Wi-Fi síť.
Právě občasný výpadek zvuku (těžko posoudit, zda způsobený na straně iPhonu či reproduktorů) při přenosu AirPlay prostřednictvím Wi-Fi byl totiž asi jedinou nepříjemností, s níž jsme se setkali. Záleží pochopitelně na tom, jak kvalitně je váš byt či dům pokryt signálem z Wi-Fi AP, případně jaký přístupový bod používáte (802.11n je ideální). To je ale vlastnost společná všem AirPlay produktům (a pochopitelně i zařízením podporujícím univerzálnější standard DLNA). V případě Zeppelin Air máte naštěstí hned několik alternativních možností připojení (ethernet, USB rozhraní umožňující použít reprosoustavu jako USB reproduktory k PC či Macu, linkový vstup podporující i optický přenos, a pochopitelně dokovací rameno, které udrží nejen iPody a iPhony, ale též iPad.

Rytmické JBL

Jednou z bolístek majitelů iZařízení je skutečnost, že většina dokovacích reprosoustav a kolíbek si nerozumí s rozměrnými iPady. A pokud si s nimi přece jen rozumí, pak pouze v posazení „na výšku“, které je sice hezké pro ovládání hudby, chcete-li ale takto například iPad usadit za účelem přehrávání filmů, máte smůlu.
JBL OnBeat patří již papírově do slabší kategorie než Zeppelin či Go+Play. S výkonem zesilovače 2× 7,5 W a jednopásmovými reproduktory si nedělá tak výrazné zvukové ambice, přesto dokáže hrát příjemně, přehledně, s dostatkem detailů i vcelku sytou basovou složkou. Díky linkovému audio vstupu je navíc možné připojit zvuk prakticky z jakéhokoliv zařízení.
Jistě, existují různé prodlužovačky dokovacího konektoru, možnost připojit USB kabel a jiné alternativy, nicméně nativních dokovacích řešení, které pojmou iPad na výšku i na šířku, mnoho není. JBL OnBeat je právě jedním z nich – i když nenabízí podobnou zvukovou kvalitu jako (výrazně) dražší Zeppelin či Go+Play, je to právě pro majitele iPadu zajímavá všestrannost a praktičnost, která z dokovacích reproduktorů JBL dělá velmi zajímavou koupi. Není nic snazšího, než zabalit OnBeat spolu s iPadem do tašky a vyrazit na víkend – máte s sebou totiž miniaturní audiosystém i přenosné domácí kino.

Malý velký H/K

Go+Play je další z produktů, o nichž jsme v HD Worldu už s nadšením referovali. Nový model sice nese přídomek „Micro“ a přestože je o poznání menší než původní verze, miniaturní rozměry rozhodně nemá.
Co je ale podstatnější: nemá ani malý zvuk, právě naopak. S digitálním zesilovačem o výkonu 2× 15 W (4× výškové repro Odyssey) a 30 W (basový repro Atlas) dokáže Go+Play Micro velmi solidně ozvučit tisícimetrový pozemek včetně přilehlého okolí. Ani při maximální hlasitosti navíc není zvuk nepříjemně zkreslen – byť o audiofilní kvalitu se už v takovém případě pochopitelně nejedná. Nicméně i když to není zvuk docela věrný, je to rozhodně zvuk příjemný, plný detailů a dynamický – prostě se výborně poslouchá.
Po designové stránce se Micro podobá velkému Go+Play: černé tělo s chromovými doplňky má jednoduchý a stylový tvar, který dobře zapadne zejména do moderních interiérů. Uchycení iPodu či iPhonu na horní, praktickým způsobem nakloněné ploše je poměrně pevné i pro přenášení po bytě či domě. Na samotném přístroji jsou jen základní ovládací prvky (zapnutí, hlasitost) – s tím, že další funkce jsou ovládány přímo z iPodu či iPhonu. Více funkcí nabízí pochopitelně dálkový ovladač.
Zatímco v oblasti zvuku a kvality zpracování odvedli designéři H/K i jejich čínská manufaktura výtečnou práci, z hlediska praktičnosti a uživatelské přívětivosti musíme pár bodů strhnout. Už u původního Go+Play nám připadal velmi nepraktický externí zdroj, bohužel ani u nového modelu se v tomto směru nic nemění. Reproduktory sice umožňují napájení po dobu 22 hodin šesti bateriemi typu C, nicméně externí zdroj je u reprodoku, který je jednoznačně určen pro přenášení z místa na místo (spíše v domě než na cestách), pěkná otrava. Mírně zklamáni jsme byli i dálkovým ovladačem, ani tolik nevadí, že je infračervený (u většího systému používá RF technologii), spíše to, že má nelogicky rozmístěná tlačítka a nelze ho snadno skrýt či přichytit k vlastním reproduktorům. Jeho ztráta je tak o poznání pravděpodobnější.
I přes zmíněné neduhy je Go+Play Micro výbornou volbou, pokud hledáte k iPodu/iPhonu reproduktory pro byt, dům a zahradu s výtečným zvukem, vhodné na příležitostné přenášení či provoz mimo zásuvku. Cena je vzhledem ke kvalitě zvuku velmi dobrá.

B&W Zeppelin

Eurostar Ostrava, www.eurostar-ostrava.cz
Cena: 14 990 Kč
Výkon: 1× 50 W (woofer), 4× 25 W (středy, výšky)
Rozhraní: dock (iPod, iPhone, iPad), line-in (analog, optika), USB, AirPlay (Ethernet, Wi-Fi)
Hmotnost: 7,5 kg
Dálkové ovládání: ano (IR a AirPlay)

Harman/Kardon Go+Play Micro

DSI Czech, www.harmanshop.cz
Cena: 4990 Kč
Výkon: 1×30 W (woofer Atlas), 2×15 W (výškové Odyssey)
Rozhraní: dock (iPod, iPhone, iPad), line-in
Hmotnost: 3,6 kg
Dálkové ovládání: ano (IR)

JBL OnBeat

DSI Czech. www.harmanshop.cz
Cena: 3990 Kč
Výkon: 2× 7,5 W, jednopásmové reproduktory JBL Phoenix SE
Rozhraní: dock (iPod, iPhone, iPad), line-in
Hmotnost: 0,88 kg
Dálkové ovládání: ano (IR)