Hlavní navigace

iRig Mic

www.disk.cz, 1290 Kč včetně DPH Po úspěchu, který společnost IK Multimedia slavila a slaví s kytarovým doplňkem iRig pro iPhony a iPady, se dal očekávat další logický krok: mikrofo...
Redakce 29. 6. 2011

Sdílet


www.disk.cz, 1290 Kč včetně DPH

Po úspěchu, který společnost IK Multimedia slavila a slaví s kytarovým doplňkem iRig pro iPhony a iPady, se dal očekávat další logický krok: mikrofon. Je přitom podobně skvělým doplňkem, nejen díky kvalitě zvuku s ohledem na jeho cenu, ale především díky možnostem, jež nabízejí aplikace pro iOS.
Za příjemnou cenu dostanete elektretový mikrofon s třípolohovým přepínačem úrovní citlivosti a dvoumetrovým napevno připojeným kabelem, koženkové pouzdro a stojanový držák. Koncovka je klasická applovská, navíc je u ní sluchátkový vstup pro výstup signálu, resp. příposlech.
Základní možnosti využití jsou zřejmé – záznam mluveného slova (rozhovory, poznámky, podcasty), lepší ozvučení hovoru (např. přes Skype), videohovoru či pořizovaného videozáznamu a samozřejmě asi nejzajímavější možnost – nahrávání zvuku do hudebních aplikací typu GarageBand či zvukový zdroj pro zpracování v reálném čase (nejrůznější efekty, ať již od IK Multimedia či od jiného výrobce).
IK Multimedia nabízí pro iOS aplikace VocaLive, iRig Recorder, AmpliTube. VocaLive je pouze ve verzi pro iPhone: takže na iPadu máte malé okno, nabízí 12 realtimových vokálních efektů, přičemž lze kaskádově zapojit tři a uložit si je jako preset. iRig Recorder je jednoduchý audiozáznamník. AmpliTube je sice primárně určen pro sesterský kytarový doplněk, ale například pro akustickou kytaru či netradiční efektové zpracování tradičních zvuků ji lze využít celkem smysluplně. Vždy je k dispozici bezplatná varianta aplikace, která však v základu nic moc nenabízí, ale za 20 dolarů si můžete zakoupit plnou verzi se všemi vymoženostmi. S ohledem na běžné ceny muzikantského vybavení je to málo, s ohledem na běžné ceny aplikací v Appstoru celkem dost, ale máte možnost si vyzkoušet bezplatné verze a pak se teprve rozhodnout, zda za to opravdu stojí.
Jasnou aplikační jedničkou jak z hlediska ceny, tak z hlediska komplexnosti a možností je ovšem GarageBand od Applu. Mikrofon zcela jistě využijete při záznamu hlasu či při práci se samplerem a žádná jiná aplikace na iOS vám nenabídne více možností a lepší způsob, jak s takovým záznamem dále pracovat. A to vše za skvělou cenu 5 dolarů, za což si dnes v pražské restauraci stěží koupíte tři dvanáctky. Samozřejmě aplikací, které mohou iRig Mic využít, je nepřeberné množství, stačí se podívat na Appstore či na web IKmultimedia.com.
Protože je iRig Mic použitelný nad všemi iOS produkty od Applu s mikrofonním vstupem, mohou multiinstrumentalisté např. zapojit kytaru přes iPad a mikrofon přes iPhone – fantazii se meze nekladou.
Díky třem úrovním citlivosti mikrofonu je možné obstojně snímat třeba i hlasité koncerty či naopak velmi tiché zvuky. Mikrofon je kondenzátorový a směrový, takže nepobírá zvuky ze stran či zezadu, při záznamu je třeba na to myslet a správně jej směrovat.
Pokud to shrneme: iRig Mic nabízí jednoduchý způsob, jak do iPadu či iPhonu zaznamenat kvalitní zvuk. Přitom cena není vůbec přemrštěná, jak jsme často u applovských doplňků zvyklí, naopak za poměrně málo peněz dostanete hodně muziky. Přidanou hodnotu přirozeně představují iOS aplikace.

Typ mikrofonu: kondenzátorová-elektretová nesměrová kapsle
Připojení: duální mini-jack konektor
Frekvenční odezva: 100 Hz–15 kHz, –3dB
Citlivost (vysoká, střední, nízká): 120 dB, 90 dB, 75 dB
Zkreslení: 3% THD při 120 dB, 1 kHz
Větrný štít: integrovaný
Kompatibilita podle výrobce: iPhone/iPod touch/iPad, novější modely Macbook, iMac, Mac Mini