Hlavní navigace

IT míří k mobilním službám, cloudům a big datům. Kdo v nich uspěje?

5. 3. 2012

Sdílet

Výdaje na IT platformy založené na mobilních systémech, cloudových službách, sociálních sítích a analýze tzv. velkých dat v současnosti rostou tempem okolo 18 % ročně a očekává se, že do roku 2020 budou představovat minimálně 80 % růstu výdajů na IT.

Uvádí to ve své studii společnost IDC. Podle ní budeme v roce 2012 svědky i prvních velkých bitev mezi dodavateli usilujícími o přední pozice na lukrativních trzích těchto klíčových technologií.

„V roce 2012 zrychlí přechod na novou, tzv. třetí platformu. Největší výrobci IT budou muset učinit zásadní strategická rozhodnutí a masivně investovat,“ říká Frank Gens, hlavní analytik IDC. „Firmy jako Microsoft, HP, SAP, RIM a další včetně Applu se letos ocitnou na křižovatce. Do konce tohoto roku bychom měli mít poměrně dobrou představu, kteří dodavatelé budou či nebudou ke konci dekády patřit mezi nejvýznamnější hráče na trhu.“

IDC předpovídá, že celosvětové výdaje na IT letos vzrostou o 6,9 % na 1,8 bilionu dolarů. Až 20 % z této částky připadne na technologie, které mění tvář IT – chytré telefony, multimediální tablety, mobilní sítě, sociální sítě a analýzu velkých dat.

Rozvíjející se trhy (v pojetí IDC jsou to všechny trhy mimo Severní Ameriky, západní Evropy, Japonska, Austrálie a Nového Zélandu) v čele se zeměmi skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) a několika dalšími, jako je Indonésie, Vietnam a Saudská Arábie, přispějí v roce 2012 více než polovinou celkového růstu výdajů na IT. Stoupající význam těchto trhů dokumentuje dokumentuje předpověď IDC, podle níž Čína v průběhu roku vytlačí Japonsko z pozice druhého největšího IT trhu na světě.

 

Rozvoj mobilů

Rok 2012 bude také rokem vzestupu mobilních technologií. Mobilní zařízení (chytré telefony a multimediální tablety) překonají osobní počítače v počtu prodaných kusů i hodnotě trhu. Mobilní aplikace, počet jejichž stažení dosáhne 85 miliard, vygenerují vyšší výnosy než aplikace pro mainframové počítače.

Ostrý konkurenční boj bude zuřit i na poli mobilních operačních systémů po vstupu Microsoftu a mezi multimediálními tablety, kde se utká především Kindle Fire s iPadem. Řada nových „dostatečně výkonných“ mobilních zařízení (jinými slovy: „odlehčených“ chytrých telefonů) bude cenou a funkcemi konkurovat dnešním největším výrobcům na trzích zemí skupiny BRIC a dalších klíčových trzích.

Konkurenční boj poznamená v roce 2012 i oblast cloudových služeb. Strategická pozornost se přesouvá od budování infrastruktury k vytváření aplikačních platforem a ekosystémů. Bitva o dominanci na poli podnikových platforem právě začíná a zavedení hráči jako IBM, Microsoft a Oracle čelí vážné konkurenci ze strany společností Amazon, Google, Salesforce.com a VMware.

IDC očekává, že výnosy Amazon Web Services z prodeje cloudových služeb přesáhnou v roce 2012 miliardu dolarů. Divize podnikových služeb společnosti Google stejné mety dosáhne během následujících 18 měsíců.

 

Konsolidace firem

IDC rovněž očekává sérii fúzí a akvizic ve snaze získávat konkurenční výhody. Microsoft pravděpodobně koupí cloud pro šíření multimediálního obsahu, např. Netflix, aby získal prodejní prostor pro své aplikace a obsah. V hledáčku se ocitnou také poskytovatelé cloudových služeb a softwaru jako služby (SaaS) jako jsou Workday, NetSuite nebo Taleo.

Technologie sociálních sítí – zejména doplněné o mobilní technologie – se stanou povinnou složkou strategie každého významného dodavatele podnikových IT řešení. IDC proto očekává, že řada významných dodavatelů IT podnikne akvizice v oblasti sociálních sítí jako ukázku síly, zatímco další budou pokračovat v rozšiřování svých sociálních platforem.

Pro Microsoft, IBM a Oracle jsou logickými cíli akvizičních snah firmy jako LinkedIn, Spigit, BrightIdea, Attensity a Lithium. Facebook se bude snažit využít své dominance ve spotřebitelské sféře a budovat pozici platformy první volby pro firemní komunikaci směrem k zákazníkům.

 

Téma big dat

Tzv. „velká data“ se stanou další oblastí, již budou muset dodavatelé IT v roce 2012 zařadit do svých nabídek. IDC očekává, že objem digitálního obsahu vzroste oproti roku 2011 o 48 % na 2,7 zettabytů (ZB). Přes 90 % těchto dat bude nestrukturovaných (např. obrázky, videa, MP3 a soubory vzešlé ze sociálních sítí a webových aplikací), tedy bohatých na informace, ale těžko uchopitelných a analyzovatelných.

CS24

IDC očekává, že firmy se budou z těchto dat snažit vytěžit maximum užitečných informací a řešení těsněji integrující data a analytické technologie, jako jsou in-memory databáze a BI nástroje, se postupně přesunou do hlavního proudu. Stejně jako na trhu cloudových služeb bude rok 2012 rokem významných fúzí a akvizic i v oblasti velkých dat, kdy velcí dodavatelé IT budou usilovat o rozšiřování svých nabídek o další funkcionality.

Vedle zásadního vývoje v oblasti mobilních technologií, cloudu, sociálních sítí a velkých dat IDC očekává, že rok 2012 bude významný i v řadě dalších oblastí:

  • Výdaje na mobilní datové sítě poprvé předčí výdaje na pevné datové sítě
  • 80 % nových komerčních podnikových aplikací bude nasazeno na cloudových platformách
  • do konce roku bude 15 % nových mobilních aplikací založeno na standardu HTML5
  • Dodavatelé z rozvíjejících se zemí, například čínský Huawei a China Telecom agresivně vstoupí na rozvinuté trhy včetně trhu amerického.
  • Během následujících 24 měsíců překoná počet inteligentních komunikujících zařízení v síti počet „tradičních výpočetních zařízení“ v poměru téměř 2 : 1 a změní zažitý způsob myšlení a interakce mezi lidmi navzájem a mezi lidmi a zařízeními zapojenými do komunikačních sítí.

Byl pro vás článek přínosný?