Hlavní navigace

ITU oficiálně představilo sítě 5G, budou už za pět let

 Autor: © Jakub Jirsák - Fotolia.com
Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) zveřejnila oficiální název pro mobilní sítě další generace, které se objeví za pět let: IMT-2020.
Martin Stančík 23. 6. 2015

Sdílet

Kromě jména ITU zveřejnila i roadmapu, podle níž má být standard dokončen v roce 2020. A od tohoto data je odvozeno i jméno technologie - zatímco 3G sítě byly označovány jako IMT-2000, 4G jako IMT-Advanced, sítě páté generace ponesou oficiální název IMT-2020.

Jméno i datum vydání bylo zveřejněno v San Diegu, kde proběhlo setkání ITU-R Working Party 5D, jež se vývojem nového standardu zabývá.

Kromě oficiálního názvu a data vydání se ale toho o 5G zatím mnoho neví. Podle některých zpráv mají 5G sítě umožnit přenos dat rychlostí až 20 Gb/s, avšak tato informace zatím není oficiálně potvrzena.

„Dalším krokem bude dosáhnout shody na technických parametrech pro radiové systémy, jež budou 5G podporovat,“ stojí v prohlášení ITU.

I když má nový standard umožnit rychlé stahování dat, důležité jsou i další změny, jež 5G přinese. Podle některých expertů z mobilního průmyslu by 5G mělo nabídnout rychlejší odezvu, která se bude hodit například u autonomních automobilů a menší spotřebu energie, což uvítají výrobci zařízení spadajících do tzv. internetu věcí.