Hlavní navigace

ITU: V internetové populaci již převládají uživatelé z rozvojových zemí

24. 10. 2010

Sdílet

Organizace ITU (International Telecommunication Union) informovala, že počet uživatelů internetu by koncem letošního roku měl dosáhnout 2 miliard, přičemž za největší nárůst jsou zodpovědné rozvojové země.

Z reportu nazvaného The World in 2010: ICT facts and figures konkrétně vyplývá, že 1,2 miliardy uživatelů internetu již nyní pochází z tzv. rozvojových zemích. V letošním roce se internetová základna rozrostla o 226 milionů členů, přičemž 162 milionů bylo právě z rozvojových ekonomik. Na prvním místě zůstává v počtu uživatelů Čína s internetovou populací o velikosti 420 milionů.

Velmi výrazný rozdíl je také v tom, jak lidi z různých končin světa k internetu přistupují. Počet uživatelů s přístupem z domova letos vzroste na 1,6 miliardy z loňské 1,4 miliardy. V rozvojových zemích zůstává ovšem důležitým kanálem i přístup ze škol, kanceláří a veřejných míst, jako jsou nejrůznější internetové kavárny.

Co se týká celkové penetrace, v asijském regionu letos dosáhne 21,9 ze 100 obyvatel. V arabském světě je to 24,9 ze sta obyvatel, zatímco Evropa se může pochlubit penetrací 64 ze sta obyvatel, těsně následovaná oběma Amerikami. Naopak nízká penetrace je v Africe, kde má přístup k internetu jen 9,6 osob ze 100.

Zajímavé údaje přináší také výzkum penetrace mobilních telefonů, která ve vyspělých ekonomikách dosahuje 68 % a toto číslo narůstá hlavně díky Asii, protože třeba jen v Číně za celý letošní rok přibude více než 300 milionů uživatelů mobilů.