Hlavní navigace

iWatch je možná budoucnost počítačů

5. 1. 2013

Sdílet

 Autor: © Pebble Technology
Myšlenka chytrých hodinek rozproudila debatu o budoucnosti počítačových technologií a o tom, co to může znamenat pro Apple.

Podle prosincové kola neověřených zpráv spolu Apple a Intel pracují na chytrých hodinkách, které by se na trhu objevily již v první polovině tohoto roku. Možná jde jen o nezbytný projev okurkové sezóny, ale podobné informace se objevily již před rokem a vycházejí z řady patentů, které byly firmě Apple v poslední době přiznány – například na iPod nano v podobě náramkových hodinek.

Podobná zařízení ostatně již existují buď v podobě prototypů, nebo dokonce již produktů, které lze zakoupit. Jmenujme MetaWatch, které dokáží přijímat SMS a hovory ze spárovaného iPhone, nebo Sony SmartWatch, které podporují platformu Android. Vývojáři Pebble, hodinek vybavených displejem s technologií e-paper, nedávno úspěšně uzavřeli svou kampaň na kickstarteru a chystají výrobu.

Samozřejmě, společnost Apple v nedávné minulosti předvedla, že dokáže převzít stagnující či skomírající novou platformu, představit pro ni maximálně naladěné produkty a nadchnout pro ně celý svět. Čím by takové potenciální iHodinky mohly zákazníky oslovit? Určitě dokonalou integrací a spoluprací se stávajícími zařízení. Maličký displej je nepochybně prozatímní technologickou brzdou v cestě za náročnějším obsahem, jakým by například mohl být hovor FaceTime na vašem zápěstí. Ale jakékoli informace synchronizované s ostatními zařízeními iOS nebo přímo s vaším osobním cloudem by určitě značné množství nadšenců přitáhly.

O výpočetní technice na tělo se ostatně mluví již delší dobu, připomeňme si nezávisle patentované a vyvíjené chytré brýle společností Google a Microsoft. Ať už ale jde o elektroniku, která se stane součástí našeho oblečení, nebo bude nošena na těle nebo dokonce v těle v podobě implantátu, bude každého provázet neustále. Pokud by se něco takového mělo stát samozřejmostí pro každého, šlo by o obrovský trh, nejen s vlastním elektronickým produktem, který by kromě příjmu informací pravděpodobně nějakou formou i přeprodával průběžně sbírané informace o svém okolí. Není divu, že i více konzervativní společnosti než Apple mají o takové trendy zájem.

Nějaké výraznější rozšíření techniky na tělo můžeme očekávat již v roce 2014. Za jeden rok se toho může změnit hodně. Stejně jako e-čtečky tu s námi byly jen několik let a jsou již za svým zenitem, chytré příslušenství, které se osamostatní, může velmi rychle poslat chytré telefony za ostatními technologickými fosíliemi. Pro Apple by to znamenalo rozloučit se svým iPhonem, ale koneckonců ten zase do značné míry kanibalizovat sesterský produkt iPod a těžko někdo může tvrdit, že to Apple nějak poškodilo.