Hlavní navigace

Jailbreak Surface RT umožní instalovat aplikace pro desktop

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Před více než týdnem se na fóru xda-developers objevil nástroj pro jailbreak zařízení s operačním systémem Windows RT. Momentálně se na fóru objevují aplikace, které v takto „osvobozených“ zařízeních fungují.

Aplikace pro takto upravená zařízení jsou klasické programy pro desktop. Nejedná se tedy o nové aplikace z Windows Store, které jsou navrženy speciálně pro Windows 8 a pro dotykové ovládání. Jednou ze specialit Windows RT je to, že s výjimkou Microsoft Office nepodporuje žádné aplikace pro desktopy a zákazníci jsou omezeni pouze na aplikace, které lze získat přes Windows Store.

Některé aplikace, které budou do zařízení po jailbreaku nainstalovány, budou potřebovat modifikace, ale některé budou fungovat rovnou, bez dodatečných úprav – například úložiště pro hesla Keepass Portable, klient proBitTorent MonoTorrent nebo aplikace pro ukládání a nahrávání fotografií ShareX.

Microsoft nástroj umožňující jailbreak zařízení vyšetřuje, a provede proti němu kroky, které bude považovat za vhodné.

Od doby, kdy systém Widnows 8 poprvé vyšel, se ozývají stížnosti na to, že se Microsoft zbavil nabídky Start. Nyní to vypadá, že se vývojáři pokoušejí tento nedostatek napravit. Nabídka Start se dá do nového operačního systému přidat například pomocí aplikace Pokki, která má od svého uvedení 1,5 milion stažení. Microsoft tvrdí, že prodal 60 milionů kopií Windows 8. Tento údaj bude pravděpodobně trochu nadsazený, protože se do něj počítají i licence pro Windows 8, které podporují instalaci Windows 7. To by znamenalo, že je aplikace Pokki nainstalována na 2,5 % všech zařízení s Windows 8. A Pokki není jedinou aplikací, která nabídku Start nabízí. Další je například Classic Start Menu, který umožňuje nabídku programů zobrazit v nejrůznějších režimech od XP po Windows 7.

Widnows 8 by se také mohly objevit na novém Padfonu od Asusu. Asus už má Padfone založený na Androidu a podle rozhovoru v The Wall Street Journal zvažuje další spolupráci s Microsoftem. Padfone je smartphone s displejem s úhlopříčkou 4,7 palců, který se dá vložit do dokovací stanice s větším displejem, takže se z něj stane tablet. Padfone by mohl být podobný tabletu Surface RT, který má i odejmutelnou klávesnici, takže se dá využít i jako notebook. Microsoft se však k plánům Asusu zatím nevyjádřil.

„Myslím si, že s naším konceptem Padfonu Windows 8 dává smysl,“ řekl Benson Lin, viceprezident pro mobilní a komunikační produkty v Asusu.

Společnost HP plánuje stát za Windows 8 navzdory jeho počátečnímu neúspěchu a obrátit situaci na upadajícím trhu. Podle generální ředitelky HP Meg Whitmanové je nefér něco takového od nového OS očekávat a řekla, že HP u Windows 8 zůstane.

„Systém Windows 8 se neobjevil kvůli růstu trhu,“ řekla Whitmanová v rozhovoru pro SFGate. „Jsme teprve na začátku, rozsah změn uživatelského rozhraní a funkcí byl důležitý. Musíme s ním držet. Věřím v úspěch a do této platformy budeme dále investovat. Kdykoliv uděláte v tomto prostředí změny takového rozsahu, musíte u nich zůstat.“

Nástroj pro jailbreak je ke stažení zde.

Byl pro vás článek přínosný?