Hlavní navigace

Jak Isaac Asimov v roce 1964 předpověděl rok 2014 - 4. díl

10. 9. 2013

Sdílet

 Autor: (c) NOBU - Fotolia.com
Věděli jste, že předpovědi vizionáře Isaaca Asimova pro příští rok, vzniklé před 49 lety, jsou překvapivě přesné?

Předchozí díl

Mnoho úsilí bude vloženo do návrhů vozidel s „robotickými mozky“ – vozidel, která mohou být nastavena na konkrétní destinaci a která tam poté dojedou bez zásahů pomalých reflexí lidského řidiče.

Tady Isaac uhodil hřebík na hlavičku! Dokonce jen několik let zpět vypadalo samořídící auto jako zajímavost z oblasti science fiction, nicméně v této chvíli je již několik států USA, které umožňují provoz autonomních vozidel na silnicích a není nerozumné si myslet, že za několik let začnou luxusní auta nabízet režim „úplného autopilota“.

Pro cestování na krátké trasy se v centrech měst objeví pohybující se chodníky... Trubice se stlačeným vzduchem budou přepravovat zboží a materiály na krátké úseky.

Tentokrát se netrefil. Existují pohyblivé chodníky na letištích, a Elon Musk (sám jako by vypadl z některého z Asimovových příběhů) má svůj Hyperloop. Ale opravdu nežijeme ve společnosti pohybujících se koberců a pneumatických trubic.

Skype z měsíce

Komunikace budou probíhat formou „pohled-zvuk“ a vy uvidíte i uslyšíte osobu, které telefonujete. Obrazovka může být používána nejen k tomu, abyste viděli lidi, kterým voláte, ale také pro studování dokumentů a fotografií a čtecích pasáží z knih. Synchroní satelity, vznášející se ve vesmíru, vám umožní přímo vytáčet jakékoliv místo na Zemi, včetně stanic zkoumajících počasí na Antarktidě (ukázaných ve své chladné nádheře jako součást výstavy General Motors '64).

Stejně jako u samořídících aut byla vyhlídka na videotelefony po léta spíše science fiction než realitou. Ukazuje se, že Bell System (po mnoho let telefonní monopol ve Spojených státech a Kanadě, pozn. red.) už asi nikdy naše staré hlasové telefony na videotelefony nepředělá. Namísto toho máme Skype a FaceTime a Google Hangouts a náhle žijeme v budoucnosti. A satelity (a internet!) nám umožňují přímo „vytáčet“ v podstatě jakékoliv místo na Zemi.

Tím pádem budete schopni zastihnout někoho na měsíčních koloniích.

Řekli jsme jakékoliv místo na Zemi, Asimove.

CS24

Do roku 2014 přistanou na Marsu pouze lodě bez člověka, přestože lidská expedice se bude připravovat.

Měsíční kolonie ne. Spirit, Opportunity a Curiosity? Ano.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?