Hlavní navigace

Jak jednou provždy zabezpečit a vyčistit svůj prohlížeč - 5. díl

20. 8. 2013

Sdílet

 Autor: © EpicStockMedia - Fotolia.com
Náš seriál ukončíme malým úvodem do prevence problémů s prohlížečem pomocí tzv. sandboxu.

Předchozí díl

Předcházení adwaru a malwaru

Takže jste právě skrz naskrz vydrhli svůj prohlížeč a nyní dáváte dobrý pozor na to, aby každý, kdo používá váš počítač, věnuje velmi dobrou pozornost možnostem při instalaci jinak nevinných stahovatelných programů. Dokonce i zdánlivě věrohodné doplňky prohlížeče, jako je Java, se vám budou snažit vnutit instalaci zbytečných toolbarů, kdykoliv stahujete jejich aktualizaci, takže buďte bdělí. Když zabrousíte na potenciálně nebezpečné stránky a když otevíráte podezřelé soubory – včetně čehokoliv, co jste stáhli prostřednictvím peer-to-peer sítí nebo torrentů – zvažte využití sandboxu prohlížeče.

Sandbox, neboli pískoviště, je, co se prohlížečů týče, izolované virtuální prostředí, v němž můžete bezpečně otevírat podezřelé programy a soubory. Jakékoliv změny nebo škody – včetně adwaru a virových infekcí – způsobené programy nebo soubory spouštěnými uvnitř sandboxu by neměly ohrozit zbytek počítače. Co běží v sandboxu, zůstává v sandboxu. Google Chrome nabízí vestavěnou sandboxovou ochranu, nicméně pro vyšší bezpečnost vám doporučujeme stažení specializovaného sandbox programu. Zkontrolujte sandbox funkce vašeho antivirového programu, případně stáhněte program typu Sandboxie.

CS24

Jako u všech bezpečnostních opatření pro počítače, ani v této oblasti neexistuje žádný stoprocentně funkční lék. Opatrnost a pravidelné kontroly nechtěného smetí jsou stále nejlepším způsobem prevence vniku malwaru do vašeho PC skrze prohlížeč. Dejte si náš článek do záložek nebo si jej stáhněte a v případě potřeby si opětovně projděte všechny potřebné kroky. Ať už ale na webu děláte cokoliv, neklikejte na ty laciné reklamy!

Zdroj: IDG News Service

Byl pro vás článek přínosný?