Hlavní navigace

Jak moc ovlivňují výkon vašeho PC Spectre a Meltdown - 4.díl

11. 5. 2018

Sdílet

 Autor: Techspot.com
Níže popisovaný návod ukazuje nejjednodušší způsob, jak zjistit, do jaké míry ovlivní výkon vašeho počítače záplaty odstraňující chyby Meltdown a Spectre.

Předcházející díl

 

Výrobci procesorů zpřístupnili aktualizace řešící bezpečnostní trhliny Meltdown a Spectre, které byly objeveny u procesorů. Tyto aktualizace však způsobují zpomalení procesorů, které není právě zanedbatelné, což překvapilo nejen samotné výrobce procesorů, ale i koncové uživatele.

Krok 5: Analýza výsledků testování

Na notebooku osazeném procesorem Broadwell s disky SSD typu M.2 SATA jsme zaznamenali po použití oprav chyb 30tiprocentní pokles výkonu. U notebooku vybaveném procesorem Kaby Lake R s diskem NVMe M.2 SSD je naproti tomu pokles výkonu daleko menší, dělá celkem 14 procent. To je sice daleko méně, ale určitě se nejedná o pokles výkonu, který by bylo možné zanedbat.

U počítače s procesorem Core i7-8550U a diskem Toshiba XG5NVME SSD není pokles výkonu tak velký jako u počítače s procesorem Core i5-5200U a diskem SATA M.2 SSD

Ptáte se, jaké jsou další způsoby, kterými by se dalo zjistit, do jaké míry aplikace oprav chyb Meltdown a Spectre zpomalí počítač? Jednou z možností je použití samotného programu Cinebench R15, kterým můžete měřit výkon procesoru před nasazením oprav a po nich. Spusťte proto tento nástroj pro benchmark a poté v levé horní části okna vedle tlačítka pro procesor klepněte na tlačítko Run. Následně se spustí test, který ukáže, jak rychle dokáže každý počítač za použití všech jader procesoru vykreslit 3D obrázek.

Pozor ale na to, abyste z těchto testů nevyvozovali příliš mnoho předčasných závěrů. Program Cinebench R15 a většina testů zaměřených na testování procesorů může dosahovat různých výsledků na základě aktuální teploty procesoru. U některých nových notebooků se rovněž může měnit jejich výkon i podle zachycených miniaturních vibrací, které dokážou zachytit. Na stolním počítači s dobrým chlazením by měly být rozdíly ve výkonech daleko menší.

U většiny prováděných testů na běžných spotřebitelských počítačích se dopad instalace oprav chyb Meltdown a Spectre pohyboval od 3 do 5 procent. Nejvýraznější dopad je jasně u I/O (vstupně-výstupních) operací pevného disku, které se dotýkají každé aplikace či hry. Přímým důkazem je použití programu CrystalDiskMark 6.0. Tento nástroj pro testování výkonu (benchmark) je založen na enginu, který firma Microsoft používá pro měření výkonu serverových disků. Chcete-li nástroj CrystalDiskMark 6.0 spustit, pak jej nejprve spuštěním instalačního souboru nainstalujte a poté klepněte na tlačítko A/I. Pokud chcete vidět pouze výkon při použití malých souborů s hloubkou fronty rovnou 32 a jedním vláknem, pak klepněte na tlačítko 4KiB Q32T1.

Program CrystalDiskMark 6 ukazuje největší dopad instalace opravy chyb Meltdown a Spectre na procesor Intel Core i7-8550U

soutez_casestudy

Je třeba přiznat, že podobný pokles výkonu při manipulaci s malými soubory jsme pozorovali i při použití jiných nástrojů pro sledování výkonu pevného disku, z čehož se dá odvodit, že výsledky testování na obrázku výše jsou příkladem nejhoršího možného scénáře.

Stinnou stránkou těchto všech úvah je v každém případě fakt, že vůbec k nějakému poklesu výkonu dochází, tj. že je třeba se vůbec něčím takovým zabývat. Pozitivní na druhou stránku je fakt, že procesor Kaby Lake R s rychlým diskem NVMe zaznamenává menší pokles výkonu než starší platformy. I když – ono ani těch 14 procent poklesu výkonu není ničím, čím by se dalo chlubit.

Byl pro vás článek přínosný?