Hlavní navigace

Jak nákladný je ve skutečnosti Google Nexus 7

13. 7. 2012

Sdílet

 Autor: Asus
Tak schválně si tipněte, jak nákladná je výroba jednoho tabletu Google Nexus 7. Připomínáme, že Google si za 8GB verzi tabletu řekne o 199 dolarů a 250 za verzi s dvojnásobnou kapacitou.

Tak schválně si tipněte, jak nákladná je výroba jednoho tabletu Google Nexus 7. Připomínáme, že Google si za 8GB verzi tabletu řekne o 199 dolarů a 250 za verzi s dvojnásobnou kapacitou.

Podle výpočtů iSuppli se náklady na jeden tablet Nexus 7 vyšplhaly maximálně na 151, 75 dolarů (8 GB) a 159, 25 dolarů (16 GB verze). Rozdíl v nákladech obou verzí tabletů je zcela minimální a je tedy patrné, na které verzi bude Google (a Asus) více vydělávat. Původní odhady hovořily o částce 184 dolarů. Na jednom tabletu by tak společnosti vydělaly zhruba 15 dolarů – řeč je pouze o nákladech na výrobu, nikoli o nákladech na marketing a vývoj tabletu.

Pokud se vám tato čísla nic moc neříkají, pak bude asi lepší, srovnáme li dva podobné tablety. Na jedné straně máme Google Nexus 7 a na straně druhé tablet Kindle Fire od Amazonu, který se stal vůbec nejprodávanějším tabletem se systémem Android vůbec. Kindle Fire se prodává za 199 dolarů a navíc pod výrobní cenou, Amazon musí každý Kindle Fire dotovat a vydělává na dalším software a službách, které si zákazníci zakoupí.

Takže ještě jednou. Na jedné straně máme levnější a výkonnější tablet od Google a společnosti Asus, na straně druhé máme velmi dobrý tablet Amazonu, který se ovšem od svého počátku prodává pod cenou, je méně výkonný, přesto se stal nejprodávanějším tabletem s Androidem. Ve vzduchu je cítit vůně změny, obratu. Je jasné, že Google Nexus 7 pořádně zamíchá kartami. Dejme mu čas, stejně jako tabletu iPad Mini, na kterém již Apple pečlivě nějaký čas pracuje. Společnost z Cupertina si totiž velmi dobře uvědomuje, že malé tablety představují hrozbu a nezbývá jí, než reagovat a přijít na trh s produktem, který spotřebitelé skutečně chtějí.