Hlavní navigace

Jak nevratně odstranit data před recyklací starého PC - 7.díl

31. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © lucadp - Fotolia.com
Možná je vám známo, že operace odstranění souboru či složky nevede k neobnovitelnému smazání takového objektu. Jak tedy postupovat, pokud chcete soubor smazat tak, že jej již nikdo nikdy nepřečte?

Smazané soubory se dají poměrně snadno obnovit – tato skutečnost představuje závažný problém ve chvíli, kdy se svůj počítač či výpočetní techniku snažíte prodat či věnovat někomu jinému. Ať se jedná o citlivé údaje týkající se vašich financí, dokumenty týkající se vašeho podnikání či třeba jinak nepublikovatelné a důvěrné fotografie – to vše vás může velmi snadno kompromitovat, pokud se takové materiály dostanou do nepovolaných rukou.

 

Předchozí díl

Fyzická likvidace disků

Existuje ale ještě jedna možnost ochrany vašich dat. Pokud například armáda potřebuje spolehlivě odstranit data týkající se kupříkladu jaderných zbraní, pak v žádném případě neprovádí žádné důkladné promazávání. Namísto toho volí daleko drsnější metodu – disk jednoduše zničí – třeba rozemelou na prášek, roztaví nebo rozpustí. U magnetických pevných disků se dá provést jejich odmagnetování, kterým se zničí magnetické pole a tím i data. Vy můžete zvolit daleko levnější variantu – sami můžete disky jednoduše rozmlátit kladivem nebo je přejet autem.

CS24

Fyzickou likvidaci disků však naprosté většině uživatelů rozhodně nedoporučujeme – vždyť si zničí ještě jinak použitelný hardware. Na druhou stranu - pokud pracujete ve firmě, kde máte na starých pevných discích uloženy důvěrné informace týkající se finančních transakcí zákazníků, je možná lepší takový disk zničit než riskovat, že se takto citlivá data dostanou do špatných rukou.

V každém případě nikdy nezapomeňte při výměně počítače či externího disku důsledně zvážit, jak je to s citlivými daty, které se na něm případně nachází. Ze všeho nejdůležitější, co byste si z tohoto článku měli odnést, je povědomí o tom, že nějaké nástroje pro důkladné vymazání dat vůbec existují – divili byste se, kolik je uživatelů, kteří si vůbec neuvědomují, že se již smazané soubory dají obnovit.

Byl pro vás článek přínosný?