Hlavní navigace

Jak ochránit PC před phishingem a podobnými pastmi - 2. díl

8. 10. 2013

Sdílet

 Autor: © Alexander Lukin - Fotolia.com
Ve druhém díle našeho seriálu se podíváme na problematiku škodlivých e-mailů a obrany proti nim.

Předchozí díl

Škodlivé e-maily

Hackeři a „scammeři“ milují e-mail. Až příliš často mohou mít příběhy napadených účtů na Twitteru a webových serverů stejný původ: „Člen týmu otevřel škodlivou e-mailovou zprávu.“

Škodlivý e-mail

Dobře, není to tak úplně pravda. Ve většině případů nezničí váš svět pouhé otevření e-mailu. Musíte kliknout na škodlivý odkaz nebo otevřít nakaženou přílohu e-mailu. Řešení? Buďte ostražití při (či ještě lépe před) klikání na e-mailové odkazy. A neotevírejte přílohy, dokud se neujistíte o tom, že jsou čisté.

To platí zejména pro e-maily, jež předstírají, že jsou z bankovních webů, z PayPalu, sociálních médií či jakékoliv jiné stránky, na kterou se musíte přihlašovat; často jsou takové e-maily pokusem o phishing. (A ano, zlí hoši umějí falšovat výchozí e-mailové adresy.) Namísto klikání na odkaz proto otevřete prohlížeč (nebo jeho nový panel) a ručně napište příslušnou adresu (nebo použijte již zavedenou záložku). Poskytovatelé e-mailových služeb a e-mailové programy podezřelé e-maily často označí, ovšem jejich systém detekce nejsou neprůstřelné.

Mnoho prémiových antivirových nástrojů automaticky skenuje e-mailové přílohy, zda v nich není malware, doporučujeme však přílohy nejraději vždy stáhnout a před otevřením je skenovat manuálně. Jen pro jistotu.

soutez_casestudy

Přestože ne všechny škodlivé e-mailové zprávy pocházejí ze zahraničí a obsahují gramatické chyby a překlepy, mnohé ano. Jestliže tedy obdržíte dopis plný chyb, který prohlašuje, že pochází z oficiálního zdroje, buďte ve střehu.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?