Hlavní navigace

Jak používat fonty nejen v Office - 6.díl

4. 9. 2018

Sdílet

 Autor: (c) Ben Chams - Fotolia.com
Stahujte, instalujte a spravujte si svou sbírku fontů – jednoduše!

Předcházející díl

 

Možná se vám to ani nezdá, ale v současnosti máme všichni přístup k takovému množství fontů, jako nikdy dříve. A navíc tolik je jich úplně zdarma! Fonty (písma) stejně jako obrázky vám přitom mohou pomoci zkvalitnit nebo také naopak totálně pokazit vaši prezentaci vytvořenou v programu MS PowerPoint, vhodný font vám pomůže lépe prodat vaši knihu, vydaný časopis či noviny (anebo naopak – špatným fontem je vše dílo odsouzeno navěky k odložení do šuplíku). To samé platí konečně i o reklamě – reklama s poutavým fontem upoutá budoucí zákazníky určitě více. Na následujících řádcích se podíváme pod pokličku právě fontům, takže budete připraveni si vhodné fonty nejen stáhnout, ale i použít ve svých vlastních projektech.

Jak na správu vašich fontů pokračování

Výtvarníci, návrháři, všichni, co se podílí na rozvržení a sazbě stránky, používají například měsíčně stovky stylů, a proto není divu, že pro správu fontů používají speciální programy. Naprostá většina z nich jsou aplikace uživatelsky velmi přívětivé. Existují i programy, které jsou zdarma, nicméně těm chybí některé speciální funkce, které jsou k dispozici pouze v placených programech. Schválně – zkuste si nějaký takový program – samozřejmě takový, který bude splňovat vaše požadavky jak na funkčnost, tak na vaši peněženku, a hrajte si s ním. Poté si zkuste ve vámi vybraném programu setřídit všechny vámi používané fonty.

Program FontBase patří mezi zdarma dostupné programy pro správu fontů. Program je k dispozici pro operační systémy Windows, Linux a Mac

CS24

V našem případě jsme použili program pro správu fontů s názvem FontBase, který pro uspořádání fontů používá sloupec v levé části okna aplikace. Fonty přitom můžete třídit různými způsoby: podle oblíbených fontů, aktivně používaných nebo naopak nepoužívaných, popřípadě můžete vytvářet speciální kolekce nebo prohlížet si fonty v jejich složkách. Hlavní okno programu přitom naprosto dokonale zobrazuje styl a vzhled každého fontu, takže stačí, když si budete fonty prohlížet v jednotlivých seznamech a vybírat si ten nejlepší pro váš projekt.

Takový správce fontů vám na každém jednotlivém projektu dokáže ušetřit spoustu času. Pokud máte takových projektů třeba desítku za týden, uvidíte, kolik času vám ušetří!

Byl pro vás článek přínosný?