Hlavní navigace

Jak poznat, že je chytrý dům skutečně chytrý

16. 10. 2013

Sdílet

 Autor: iNELS
Zatímco dříve byl inteligentní dům, neboli chytrá elektroinstalace něco vzdáleného, předraženého a nedostupného, v dnešní době se konečně dostáváme k podstatě chytré elektroinstalace. A to je naopak dostupnost a tvárnost systému.

(PR článek)

Za posledních 10 let udělalo velký pokrok vnímání lidí a přátelství s novými technologiemi obecně. Zatímco dříve byl inteligentní dům, neboli chytrá elektroinstalace něco vzdáleného, předraženého a nedostupného, v dnešní době se konečně dostáváme k podstatě chytré elektroinstalace. A to je naopak dostupnost a tvárnost systému.

 

Za 10 let, kdy započal i vývoj inteligentní elektroinstalace iNELS I. generace prošel systém radikálním vývojem. Od ovládání spotřebičů a stmívání žárovek, které umí dnes už prakticky každý, jsme se postupně propracovali k ovládání všech technologií, které v domě můžete použít. A to prostřednictvím pouze jedné aplikace nainstalované na Vašem chytrém telefonu nebo tabletu. Ovládat tak lze klimatizace, rekuperace, tepelná čerpadla, závlahu, bazén, mít informace z kamer a meteostanice. Letošní novinkou je ovládání kuchyňských spotřebičů Miele – ať už pračky, trouby, myčky nebo kávovaru. Důležitou součástí sytému iNELS, který je v každém domě nezbytný, jsou multimédia. Díky funkci multiroom tak máte možnost si z centrálního úložiště (iMM Serveru) vybírat fotky, filmy, hudbu, sledovat TV a nebo prohlížet internet. A to vše na Vaší stávající televizi, z které ovládáte na přehledných floorplánech všechny prvky iNELS. Reagujeme na situaci na trhu a operativně vyvíjíme aplikace pro smartphony a tablety, tak, aby zákazníci nebyli omezeni, naopak, abychom my, doplňovali jejich zařízení o nové možnosti.

 

iNELS a zábava?

Důležitou součástí systému iNELS, jsou dnes multimédia. Funkce multiroom umožňuje vybírat si z centrálního uložiště (iMM Serveru) fotky, filmy, hudbu, sledovat TV anebo prohlížet internet. A to vše na televizi, ze které ovládáte na přehledných floorplánech všechny prvky iNELS. Na masivní rozšíření smartphonů a tabletů na trhu reagujeme operativně tím, že pro ně vyvíjíme aplikace, které zákazníkům ovládání systému ještě zjednodušují a přinášejí nové možnosti využívání chytré elektroinstalace.

 

Ovládání elektroinstalace na dálku: Prostřednictvím chytrého telefonu si můžete okamžitě vyzkoušet

Obraz z kamery umístěné v showroomu mohou zájemci sledovat na svém zařízení, na kterém běží promo aplikace. V reálném čase vidí, co se stane po stisku tlačítka a získají přehled o tom, jak to celé funguje. Novým věcem se lidé někdy podvědomě brání a nám se tento stereotyp, díky promo aplikacím iNELS daří překonávat. Přidali jsme také verzi pro iPhone, která je k dispozici na iTunes (iHC-Promo) a volit je možné mezi showroomy v Holešově a v Praze. Chytrá elektroinstalace už našla sve uplatnění na mnoha místech. Systém chytré elektroinstalace iNELS najdete v rodinných domech, bytech, řídí čokoládovnu a squashové centrum v Maďarsku, ovládá osvětlení na ukrajinské diskotéce nebo pomáhá v domově důchodců v Milešově. Není divu, protože výhod je celá řada, úspora energií, vyšší bezpečí, pohodlí, automatické ovládání nebo řízení na dálku, jsou hlavními důvody, proč je řešení inteligentní elektroinstalace jasným trendem v budoucnosti bydlení.

 

Jaké IQ má vaše domácnost?

Míra inteligence domu či bytu se dá hodnotit podle stupně integrace - tzn. kolik různých systémů a hlavně různých dodavatelů výše uvedené zajišťuje. Náš koncept iNELS řeší vše v jednom, resp., díky prostřednictvím iMM Client (resp. Connection Serveru) dokážete všechny tyto technologie ovládat z jedné aplikace Vašeho chytrého telefonu (ať už Android systémem a nebo iPhone).

 

Connection server

Je prostředníkem mezi jednotlivými prvky systému iNELS Bus a zařízeními třetích stran, pro které překládá jejich protokoly. Mimo běžné ovládáni elektroinstalace umožňuje např. ovládání klimatizace z aplikací iHC a nebo kontrolu domácích spotřebičů Miele z Videozóny.

 

iMM Client

Multimediální server, který mimo funkce Connection Serveru navíc umožňuje sdílení fotografií, hudby, videí, televizí a internetu do Video a Audiozón po celém domě. Prostřednictvím Videozón (TV) lze ovládat a monitorovat všechny prvky v rámci systému iNELS.

 

IHC-MA/TA/MI/T

Aplikace pro ovládání systému iNELS BUS

Ruku v ruce s rozvojem smartphonů a tabletů jdou také aplikace pro tato zařízení. I inteligentní elektroinstalaci můžete ovládát prostřednictvím aplikace Vašeho iPhone, iPadu a nebo chytrého telefonu či tabletu s Android operačním systémem. Od konkurence se odlišujeme tím, že pro ovládání všech technologií v domě Vám postačí aplikace pouze jedna. Najdete v ní všechno, co pro řízení, monitorování a ovládání svého domu potřebujete. Můžete tak ovládat nejen osvětlení a nebo topení, ale i přepínat televizní programy, pouštět hudbu, ovládat klimatizaci To vše ať už jste doma nebo mimo domov – kdekoliv na světě. Aplikace pro smartphone i tablety jsou podobné a nabízí stejné funkce. Liší se pouze grafickým uspořádáním, protože na tabletu lze díky velikosti obrazovky zobrazit více informací. Jsou k dispozici na AppleStore a GooglePlay.

 

Označení aplikací (význam zkratky): iHC je zkratkou iNELS Home Control a písmena za pomlčkou určují

1.) zařízení (T=tablet, M=mobil/smartphone)

2.) operační systém (A=Android, I=iOS/Apple)

Tak že např.: iHC-TA znamená Tablet Android nebo iHC-MI znamená Smartphone iOS – čili iPhone.

 

iHC-MARF/MIRF

Aplikace pro ovládání bezdrátového systému iNELS RF Control

Aplikací iHC-MARF (Smartphone Android) či iHC-MIRF (iPhone) lze ovládat většinu aktorů systému iNELS RF Control. Komunikace probíhá přes chytrou krabičku (převodník) eLAN-RF připojený do LAN nebo WiFI sítě.

 

iHC-MAIR/MIIR

Aplikace pro ovládání zařízení iR signálem

Aplikaci iHC-MAIR (Smartphone Android) či iHC-TIIR (iPhone) lze ovládat zařízení, které se ovládají dálkovým ovladačem (IR = infra red = infra červený) – např. televize, video, satelit, DVD, hifi věž, klimatizace, ventilátor. Vše můžete ovládat z jedné aplikace prostřednictvím chytré krabičky eLAN-iR, která má 3 výstupy (na vysílací čočky, které jsou namířené na ovládaný spotřebič) a může tak ovládat až 3 nezávislá zařízení. Povely se umí chytrá krabička naučit a poté je přes přiřazené tlačítka vysílat. Není třeba mít haldu ovladačů na stole – ze kterých využíváte jen 10 % tlačítek – a měnit v nich neustále baterie.

 

soutez_casestudy

Více najdete na www.inels.cz

 

Byl pro vás článek přínosný?