Hlavní navigace

Jak představitelé americké vlády lákají hackery

6. 8. 2013

Sdílet

 Autor: © lassedesignen - Fotolia.com
I během léta, kdy se řeší kauza Edwarda Snowdena, spolu hackeři a policisté mohou vycházet. Pro důkaz netřeba chodit daleko – nedávno se odehrály dvě velké každoroční konference zaměřené na počítačovou bezpečnost s názvem Black Hat a Def Con.

Black Hatu se zúčastnilo více než 7500 lidí a Def Con zaznamenal dokonce 15 000 návštěvníků. Navzdory jistému napětí mezi účastníky kvůli aféře Snowdena, jenž vynesl tajná data z NSA, byla k vidění i setkání představitelů amerických vládních agentur s hackery.

Tři týdny před konáním konferencí Jeff Moss, jenž Def Con i Black Hat založil a v současné době vede Def Con, na blog napsal, že by si kvůli Snowdenově aféře měly obě strany dát nějaký čas od sebe pokoj. Později však Moss uvedl, že nemohl zakázat představitelům FBI účast na své konferenci, i když oni sami by si měli rozmyslet, zda je jejich přítomnost vhodná. A oni přišli.

Mluvčí NSA uvedla, že neví, kolik zaměstnanců U.S. Cyber Command, jednotky vedené ředitelem NSA generálem Keithem Alexanderem, se Black Hatu zúčastnilo. I tento rok se hrála známá hra s názvem Najdi federála, v rámci které účastníci konference mají identifikovat vládní zaměstnance a předat jim tričko, jež je má identifikovat. „Tento rok je jich tady opravdu hodně,“ řekl Christopher Cleary ze společnosti Vir-Sec. „Je velmi snadné je najít.“

Generál Alexander v neděli bránil techniky ohrožující soukromí běžných lidí, jež NSA používá, před několika tisíci účastníky Black Hat. Je pravdou, že občas z publika zazněly na jeho adresu nelichotivé komentáře. „Chápu ho,“ řekl Moss. „Jeho prací není obhajovat lidská práva.“ Řada hackerů však měla odlišný názor – USA podle nich takto plošným špehováním lidí prostě překročily určitou hranici.

Vztahy mezi oběma komunitami se za poslední dekádu utužily, když americká vláda začala upevňovat svou pozici na internetu. Do tradiční armády jsou třeba cvičení vojáci, ale kybernetickou armádu musí obsadit počítačoví experti – hackeři. Generál Rober Elder z amerického letectva byl proto jedním z mnoha vládních představitelů, kteří o víkendu měli prezentaci za účelem nabírání nových sil. Jakmile svou prezentaci dokončil, skupina mladých lidí si k němu šla pro další informace.

Je to však dvousečná zbraň: vláda sice získá zkušenosti nejlepších expertů, těm se však nemusejí líbit její cíle – jako v případě Snowdena. Na druhou stranu hackeři mohou používat nejlepší dostupnou techniku a provádět věci, které by jinak byly ilegální. A to většinu z nich k loajalitě pro americkou vládu nakonec přesvědčí.

Zdroj: wsj.com