Hlavní navigace

Jak prodloužit výdrž baterie notebooku

 Autor:
Ve spolupráci s experty ze společnosti Dell vám přinášíme několik tipů, jak prodloužit výdrž baterie vašeho notebooku.
Pavel Kreuziger 5. 3. 2012

Sdílet

Výdrž baterie ovlivňuje spousta faktorů, a většina z nich souvisí s tím, jak svůj notebook používáme a jak s ním zacházíme. Mezi nejdůležitější faktory rychlosti vybíjení patří aktuálně nastavný jas displeje, rychlost a typ pevného disku, (ne)přehrávání CD či DVD disků, to, jak moc je zatížen procesor počítače, zda jste připojeni k wi-fi síti a jak máte nastavený program pro správu energie. V neposlední řadě je to také velikost a kapacita baterie, což je ale faktor, který nemůžeme ovlivnit.

Pokud chcete výdrž baterie zvýšit, nejprve snižte jas svého displeje. Pokud je okolní osvětlení nižší, stačí vám i minimální nastavení. Obecně platí, že byste měli nastavovat jas obrazovky na nejnižší nutnou úroveň, podle množství světla v okolí.

Zadruhé byste měli zvolit správnou rychlost pevného disku. Tento tip samozřejmě neplatí pro SSD disky, které jsou úsporné samy o sobě. Klasické plotnové pevné disky se ale pohybují v otáčkách 5 400, 7 200 nebo 10 000 rpm (otáček za minutu). Čím vyšší rychlost, tím vyšší výkon, ale zároveň vyšší spotřeba energie. Jestliže svůj počítač používáte třeba jen na psaní dokumentů, brouzdání po internetu a poslouchání hudby, můžete si s klidem pořídit disk s nejnižšími otáčkami.

Třetím tipem je uchovávání dat přímo v počítači (případně na externím disku, který ale také něco málo „žere“, pokud není napájen vlastním síťovým zdrojem). Přehrávání dat z CD či DVD je totiž dalším faktorem, který významně ovlivňuje výdrž baterie.

Začtvrté: zbytečně nezatěžujte procesor. Máte-li slabou baterii, kterou aktuálně nemáte kde nabít, nespouštějte náročné aplikace typu 3D her, grafických editorů a přehrávačů multimédií.

Jestliže v danou chvíli nepotřebujete připojení k internetu, je pro vás pátý tip: vypněte wi-fi. Počítač totiž i v době nepřipojení při zapnuté wi-fi aktivně vyhledává sítě a tím opět snižuje kapacitu baterie.

Naučte se také využívat programy pro správu energie. Ty jsou součástí výbavy většiny prodávaných notebooků, případně je seženete ke stažení online. Díky těmto programům můžete získat prodlouženou životnost baterie.

SSD disky již byly dříve v článku zmíněny, ale zaslouží si samostatný tip. Tak tedy: Pokud hodláte svůj počítač využívat naplno, kupte si SSD disk, který je v porovnání s HDD disky nepoměrně úspornější. Bude vám stačit třeba 32 nebo 64 GB pro nejdůležitější data, zbytek dat ukládejte na externí USB disk.