Hlavní navigace

Jak se připojit k českému superpočítači?

27. 6. 2022

Sdílet

 Autor: VŠB
V první stovce nejrychlejších superpočítačů se stále drží počítač v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Chcete si na něm něco spočítat?

Počítač slouží především pro řešení výzkumných úloh z oblasti materiálového inženýrství, chemie a biověd a je využíván také v komerční sféře.

Pro zájemce, kteří by si chtěli vyzkoušet, jak se k takovémuto počítači připojit, nabízí IT4Innovations dva videotutorialy. Jeden pro zájemce s Windows a druhý pro ty s Linuxem. A vyplatí se to.

Víte, jaký je skutečný přínos vašich AI projektů?

33 %
0 %
17 %
50 %
Odpovědělo 6 čtenářů.

Protože získat výpočetní čas na tomto stroji, není zase žádná velká utopie. IT4Innovations totiž vyhlásilo 26. veřejnou grantovou soutěž, díky které můžete získat výpočetní čas nejen na superpočítačích IT4Innovations, ale i na superpočítači LUMI. Žádosti se podávají v angličtině, a to do 3. srpna.

Ostravský superpočítač má také nové centrální úložiště dat, které dodalo IBM ve spolupráci s firmou Datera.

IBM a Datera tak společně vybudovaly v národním superpočítačovém centru, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, centralizované úložiště dat založené na IBM Spectrum Scale.

Pište pro Computerworld

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři Computerworldu?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu.

Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

Nové řešení nejenom, že pokryje specifické potřeby stávajících superpočítačů, ale také nabídne své kapacity jejich nástupcům. Je to flexibilní řešení, ve kterém se vždy dostává dost kapacity na data a jednotlivé úkoly není nutné odkládat. Kromě toho také nabízí dostatečný úložný prostor pro projekty s dlouhým životním cyklem.

„Centrální úložiště má klíčovou roli v architektuře služeb našeho superpočítačového centra. V aktuální konfiguraci poskytuje toto úložiště postavené na technologii IBM Spectrum Scale kapacitu 15 petabytů. Díky centrálnímu úložišti mohou uživatelé přistupovat k projektovým datům, které používají k realizaci svých výpočtů, ze všech superpočítačů centra. Modulární design úložiště nám umožňuje v budoucnu úložné kapacity snadno rozšiřovat,“ uvádí Roman Slíva, vedoucí HPC architekt v IT4Innovations.

special_kyberutoky

Úložnou kapacitu tvoří kombinace rychlých SSD disků a disků NL-SATA. Ty jsou spolu s dalšími infrastrukturními prvky rozděleny do tří nezávislých bloků, aby byla zajištěna vysoká dostupnost a možnost snadné replikace dat. Celková prostupnost systému je 39 GB/s a zvládá až 57 000 I/O operací za sekundu.

„Správcům projektu je již dnes jasné, že kapacitu centrálního úložiště budou muset kvůli rostoucím nárokům projektů navýšit. Modulární návrh nového systému ostatně s touto možností nativně počítá,“ dodává Pavel Pokorný, technický ředitel ve společnosti Datera.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.