Hlavní navigace

Jak se starat o baterie v zimě

30. 1. 2012

Sdílet

 Autor: © Alex Stokes - Fotolia.com
Zimní období není pro různé digitální přístroje a zvláště jejich baterie příliš dobré. Ve spolupráci s BatteryShop.cz vám přinášíme několik rad, jak tato zařízení co nejlépe chránit.

Zaprvé je nutné vyvarovat se dlouhodobému vystavování baterií mrazivým teplotám. Při cestách na hory je tak praktické pořídit si termoregulační obal, který by baterie chránil. Vystavování mrazu může způsobovat třeba rychlý pokles kapacity či úplné zničení akumulátoru.

Na druhou stranu nesmíme svá mobilní zařízení či fotoaparáty vystavovat ani teplotním extrémům na druhé straně škály. Mnozí si ani neuvědomují, že když v zimě umístí svoje digitální přístroje do blízkosti rozpálených rádiátorů, opět tak snižují jejich životnost.

Teplotní extrémy ale mohou nastat i při přechodu ze zimy do tepla. Náhlá změna teploty přístrojům obvykle nesvědčí, na jejich povrchu začne kondenzovat pára. Tomu se lze vyhnout umístěním přístroje do vzduchotěsného obalu. Pokud to není z nějakého důvodu možné anebo již došlo ke kondenzaci, je potřeba z takto zasažených přístrojů vyjmout baterii a nechat je přirozeně uschnout. V žádném případě před uschnutím nezapínáme.

Dalším nebezpečím, které na naše digitální zařízení číhá obvykle v zimě, je pád v případě uklouznutí na náledí či „jen“ zmrzlých a necitlivých prstů majitele. Proto je nutné dbát na to, aby byly přístroje jako jsou notebooky a smartphony umístěny v kvalitním, nejlépe vypolstrovaném pouzdře, které by riziko poničení při pádu snížilo na minimum. Pokud již však zařízení spadne a poškodí se jeho baterie, v žádném případě ji nevkládáme zpět do zařízení.

Posledním rizikovým faktorem je sníh. V žádném případě nesmíme dopustit styk přístroje ani jeho baterie se sněhem. Je potřeba používat vodotěsné obaly. Pokud však k pádu do sněhu dojde, vypněte přístroj, pokud je zapnutý, vyjměte jeho baterii a nechte v pokojové teplotě přirozeně uschnout.