Hlavní navigace

Jak se v práci cítíte? Zajímavý projekt, který v EU neprojde

 Autor: Ⓒ Elnur_, Depositphotos
Zajímavý AI projekt zaměřený na rozpoznávání obličeje umí omezeně sledovat emoce v obličeji zaměstnance, jenže taková mírá sledování není na většině pracovišť průchozí.
David Slouka 31. 5. 2021

Sdílet

Z etického hlediska je to přinejmenším kontroverzní záležitost. Technologie na rozpoznávání obličeje se limitují po celém světě, a na pracovišti rovněž nejsou běžné.

Tento experiment se zaměřuje na zlepšení podmínek v kancelářích, není však jasné, zda by právě z etického hlediska vůbec prošel. To ale nechme stranou, podívejme se, jak funguje.

Užitečný nástroj pro zlepšení produktivity nebo špehování pracovníků?

Kanadská technologie nese název EmoScienS a pomocí webkamery sleduje výraz uživatele při práci na laptopu nebo počítači. Univerzita v Montrealu, která pomáhala program vyvinout, pracuje na jednoduché premise: Firmy chtějí šťastné zaměstnance, protože jsou produktivnější a efektivnější v práci.

Algoritmy umělé inteligence podle záznamu z kamery vyhodnotí, zda jste byli během dne před počítačem šťastní, smutná nebo třeba naštvaní, stejně tak zaznamená, jestli vás třeba vyrušili vaši kolegové nebo změnili náladu, kterou při práci máte.

Výzkumný tým si od EmoScienS slibuje užitečný nástroj pro lídry a manažery. Ti mají díky němu rychle poznat, zda je něco v nepořádku a adekvátně reagovat.

Není však pravděpodobné, že by se nástroj uplatnil kdekoliv v EU. Zákony chránící zaměstnance na pracovišti i jejich data v podstatě aktivně znemožňují užití technologie rozpoznávání obličeje, obzvláště takové, která navíc data zaznamenává a analyzuje. Pravděpodobné však není použití ani v USA, není tak jasné, na jaký trh univerzita přesně míří.

Program hodlá v nejbližší době uvést do komerční fáze.