Hlavní navigace

Jak si AVG a Avast vedou ve srovnání se světovou konkurencí?

 Autor: Fotolia
Pokračujeme v testech kvality českých serverů se společností IP‑label. Nyní nabízíme porovnání webů firem, které se zabývají bezpečností.
-rd 27. 2. 2015

Sdílet

Z České a Slovenské republiky pocházejí tři z pěti světových lídrů mezi antiviry: AVG, Avast a Eset. Jde o segment, v němž jsou na rychlou a spolehlivou distribuci softwaru kladeny vysoké nároky. Rychlá distribuce softwaru je důležitá především ve dvou fázích: v té první si uživatel z internetu stahuje bezplatnou verzi produktu, aby ji otestoval. Následně pak uživatel každý den stahuje aktualizace, díky nimž má být neustále chráněn před hrozícími nebezpečími.

Společnost IP-Label testovala čtyřiadvacet hodin denně, sedm dnů v týdnu po dobu jednoho měsíce rychlost a dostupnost dat od pěti největších poskytovatelů antivirů: Avastu, AVG, Esetu, McAfee a Symantecu.

Pro všechny zmíněné byl vybrán jeden poměrně velký (cca 4 MB) referenční soubor (patch, signatura...). Stahování v rámci testu bylo následně zautomatizováno tak, aby se soubor stahoval každou hodinu ze velkých evropských zemí (Německo, Francie, Velká Británie), takže proběhlo u každého výrobce antivirů 14 000 testů.

Prvním zjištěním studie je to, že obecně všechny společnosti poskytují spolehlivý servis. V průměru jsou data dodána v 99,7 % případů. Nejvyšší úspěšnost v tomto ohledu má AVG s 99,9 %. Nejde o příliš velké překvapení, jako spíš jednoduše o potvrzení faktu, že spolehlivost u stahování je při prodeji softwaru přes internet nutností.

Uživatelé chtějí aktualizace na své počítače získat rychle a nečekat déle, než je to nezbytné. V tomto ohledu je zajímavé to, že 4 z 5 testovaných společností spoléhají při distribuci softwaru uživatelům na třetí stranu (tzv. Content Delivery Network neboli "CDN").

To znamená, že poskytovatelé antivirů kopírují antivirové soubory v každé zemi lokálně na tamní servery CDN. Díky ukládání na lokální servery je garantováno, že uživatel bude při stahování softwaru mít tento vždy k dispozici co možná nejrychleji.

Přehled výsledků testu distribuce antivirových programů
AV Provider Poměr úspěchu (%) Rychlost (Mbps) Velikost souboru (Byty) Doba odezvy (ms)
Avast Download 99,8 % 3,99 4 978 536 1248
AVG Download 99,9 % 4,19 4 579 066 1094
Eset Download 99,1 % 0,66 1 761 992 2653
MacAfee Download 99,8 % 5,21 8 423 278 1617
Symantec Download 99,7 % 3,53 4 366 780 1236
Průměr 99,7 3,52    

  zdroj: IP-label

Poskytují CDN však opravdu takovou rychlost, jakou inzerují? Z testů vyplývá, že ano, stahování je opravdu rychlé - 4MB jsou staženy za jednu sekundu. Jelikož kromě Esetu mají všechny čtyři firmy stejného poskytovatele CDN, je zvláštní, že i mezi nimi existují rozdíly. Během měsíčního pozorování se McAfee ukázalo při distribuování softwaru jako o pětinu rychlejší, než ostatní.

CDN nevyužívá pouze slovenský Eset, který obsah dodává přímo ze svých datových center. Z výsledků studie vyplývá, že toto není ten nejlepší přístup: v porovnání s jinými testovanými řešeními je dostupnost nižší (99,1 %) a doba odezvy je pětinásobná. I tak si však uživatel 4MB soubor od Esetu stáhne za pouhých šest sekund. V porovnání s konkurencí je však rozdíl znatelný.