Hlavní navigace

Jak si ušetřit nervy u počítače - 2. díl

30. 8. 2013

Sdílet

 Autor: © Nomad_Soul - Fotolia.com
V tomto díle si řekneme, jak smazat soubory, které odmítají být smazány, a také si připomeneme, jak lze navrátit plnohodnotné tlačítko Start do Windows 8.

Předchozí díl

Smažte soubory, které odmítají být smazány

„Sorry, kámo, ale tohle ti prostě nedovolím.“ Jen málo věcí irituje uživatele více než odmítnutí systému Windows smazat soubor nebo složku, protože některá část dané položky je aktuálně používána. Skvělý Unlocker vám umožní opětovně získat kontrolu a tohoto tvrdohlavého souboru se zbavit.

Soubor nelze smazat

Odnynějška, kdykoliv musíte čelit neústupnému souboru, na tento soubor klikněte pravým tlačítkem a vyberte si z kontextového menu Unlocker. Jestliže je soubor uzamčen, Unlocker otevře okno, které zobrazí detaily o aktivním procesu (nebo procesech) a nabídne vám několik možností. Odemčení procesu (Unlock) odstraní zámek na souboru, přičemž samotný proces zůstane aktivní, zatímco vypnutí procesu (Kill process) proces přirozeně zcela vypne. Jakmile provedete jednu z těchto dvou aktivit, můžete daný soubor nebo složku smazat.

Buďte ale opatrní: Vypnutí pro chod systému důležitého procesu a svévolné mazání souboru je dobrou cestou k nestabilnímu systému. Používejte proto Unlocker pouze k mazání těch zamčených programů, o nichž s jistotou víte, že je můžete bez obav smazat.

Unlocker

(Varování: Přestože je Unlocker excelentním nástrojem, jeho standardně navolená Rychlá nastavení [Quick settings] nainstalují nechtěné toolbary a změní domácí stránku a poskytovatele vyhledávání ve vašem hlavním prohlížeči. Proto při instalaci programu dávejte dobrý pozor. Na dané obrazovce zvolte pokročilá nastavení [Advanced] a možnosti instalace výše uvedeného bloatwaru odškrtněte, nebo se dočkáte nového problému a toho, že budete vytloukat klín klínem. Neumíte-li dobře anglicky, požádejte jazykově vybavenějšího známého, aby vám program nainstaloval, a předtím mu dejte přečíst tento odstavec.)

Vraťte zpátky tlačítko Start!

Jak již všichni jistě víme, zbavil se systém Windows 8 ikonického a praktického tlačítka Start. Aktualizace systému na Windows 8.1 sice má toto tlačítko přinést zpět, ale s malým háčkem – po kliknutí na něj se totiž neotevře známé menu Start, ale systém skočí do obrazovky Start moderního rozhraní. (Díky, Microsofte.)

Windows 8

Pokud se vám stále nedaří začít milovat „živé dlaždice“, můžete nalézt mnoho skvělých programů pro nahrazení tlačítka Start od externích vývojářů, které vám v „osmičkách“ navrátí jeho plnohodnotnou funkcionalitu ve stylu Windows 7. Mezi naše favority patří Start8Classic Shell a Pokki.

soutez_casestudy

A když už jste u stahování sofwaru, jděte po skvělém a bezplatném přehrávači médií VLC media player, který vám pomůže obejít frustrující odmítání systému Windows 8 nativně přehrávat DVD.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?