Hlavní navigace

Jak vypnout historii hledání v Googlu

27. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © Jürgen Fälchle - Fotolia.com
Nové zásady ochrany soukromí uživatelů Googlu povedou ke sloučení všech vašich dat, která o vás Google shromažďuje.


S blížícím se 1. březnem, kdy Google sloučí většinu svých zásad o soukromí uživatelů, je dobré zamyslet se nad tím, co Googlu dovolíte. Pokud nechcete, aby vaši historii ukládal, můžete si změnit nastavení a svou dosavadní historii vymazat. A to třeba i v případě, že používáte jen vyhledávání a gmail.


Google před měsícem oznámil, že se chystá sloučit zásady o ochraně uživatelů více než 60 svých služeb do jedné. To mimo jiné povede i ke sloučení dat shromažďovaných o každém uživateli. To podle Googlu umožní lépe personifikovat například nabídku služeb nebo reklam, na druhou stranu ale také možnost zvyšovat ceny za cílenější reklamu. K této změně dojde již za několik dní.


Pokud si nepřejete, aby o vás někdo schraňoval tato poměrně citlivá data, nebo pokud máte nějaký jiný závažný důvod, proč nechcete, aby někdo zkoumal vaše vzorce chování, můžete udělat celkem jednoduchou věc – svou historii vymazat a zabránit jejímu dalšímu ukládání. Na fakt, že je to možné, upozornila nedávno nadace Electronic Frontier Foundation, která se zabývá ochranou práv uživatelů v internetu.


Protože není jasné, jestli bude tato funkce ve stejné podobě dostupná i po 29. únoru, měli byste si pospíšit. Google pravděpodobně bude podobnou funkci někdy v budoucnu podporovat, protože to po něm bude vyžadovat nový zákon chystaný v USA, ale v současnosti ho k tomu asi nikdo nutit nebude.


Návod na vymazání a vypnutí historie hledání v Googlu:

  • otevřete si stránku https://www.google.com/history
  • přečtěte si důvody, proč historii uchovávat
  • pokud ji chcete i přesto vypnout, klikněte na tlačítko „Ne, děkuji“

 

google-historie

 

Pokud má EFF správné informace a pokud Google mluví pravdu, od této chvíle by si neměl historii vašeho hledání uchovávat. Jak vidno, není to nic složitého, jen vědět, kde to hledat.