Hlavní navigace

Jak vyzrát na neduhy MS PowerPoint - 2. díl

18. 8. 2011

Sdílet

Druhý díl seriálu věnujeme správnému výběru velikosti a barvy fontu tak, aby byl pro publikum text dobře čitelný. Podíváme se i na problematiku kontrastu textu a pozadí.

Ač se jedná o užitečného pomocníka, i Microsoft PowerPoint si občas postaví hlavu a odmítá vykazovat racionální chování. Podívejte se, jak vyřešit pět nejčastějších problémů.

 

1. díl článku: PowerPoint odmítá spustit moji prezentaci

2. díl článku: Uchopte barevnou paletu pevně do svých rukou

3. díl článku: Nelíbí se mi zvolený fontTohle není font, který jsem použil

4. díl článku: Zvuk se spustí pouze na mém počítači

 

2) Uchopte barevnou paletu pevně do svých rukou

Zatímco mohou být vaše “slajdy“ na monitoru v kanceláři perfektně čitelné, při promítání obrazu projektorem na plátno či stěnu se může situace rapidně zhoršit. Od projekčního zařízení totiž nemůžete očekávat, že bude přesně replikovat barvy prezentace tak, jak jste ji viděli na monitoru. Naopak je nutné připravit se na výrazné rozdíly v odstínech, jasu a především kontrastu barev.

Nejjednodušším řešením je vyhýbat se kombinacím barev blízkého odstínu pro text a pozadí. Nejlepších výsledků pak dosáhnete například při použití těchto barev:

 

  • černá a bílá
  • červená a azurová
  • zelená a purpurová
  • žlutá a modrá

rgb_cmyk

Z těchto čtyř párů je pro lidské oko zřejmě nejpříjemnější kombinace žluté a modré. Fungovat však bude také bílý text na libovolném tmavém pozadí.

S barvami samozřejmě můžete experimentovat a vyhledat jinou možnou kombinaci. Míru jasu a kontrastu si poté můžete ověřit například pomocí webového nástroje Color Contrast Calculator. Test vyžaduje zadání trojice hodnot, které definují každou barvu. Konkrétní čísla popisující barvu pozadí i textu můžete zjistit přímo pomocí programu PowerPoint.

calculator

V případě barvy pozadí klikněte pravým tlačítkem na pozadí snímku a zvolte možnost Formát pozadí. V rozbalovacím menu Barva vyberte Další barvy a v nově otevřeném okně přepněte na kartu Vlastní, kde uvidíte trojici hodnot pro každou barevnou složku. Hodnoty specifikující barvu textu poté naleznete velmi podobným způsobem. Vepište kamkoliv libovolný text, přepněte na kartu Domů, v panelu Písmo rozbalte menu Barva písma a opět zvolte možnost Další barvy. Následující postup je stejný jako v případě barvy pozadí.

pozadi

text

Své hodnoty zadejte na webu Color Contrast Calculator do políček Enter Background Color Attributes a Enter Text Color Attributes a klikněte na tlačítko Check Color Contrast. Pakliže se ve výsledném hodnocení objeví heslo Pass, máte vyhráno, Fail naopak znamená nedostatečný jas či kontrast.

 

V následujícím díle si ukážeme, jak správně zvolit či změnit font a jak se nenechat překvapit nestandardním fontem.

soutez_casestudy

 

Úvodní foto: © Pixelwolf - Fotolia.com

Byl pro vás článek přínosný?