Hlavní navigace

Jaké jsou aktuálně nejčastější hrozby v Česku?

18. 5. 2016

Sdílet

 Autor: © shupian - Fotolia.com
Globálně nejvíce zlobí červ Bundpil, v Česku se ale momentálně nejčastěji šíří infikované přílohy e-mailu.

Žebříček deseti největších bezpečnostních hrozeb v IT za měsíc duben zveřejnil Eset. Podle něj oproti březnu výrazně stouplo rozšíření škodlivého červa Bundpil, který se šíří prostřednictvím vyměnitelných médií. Druhou nejčastější hrozbu představuje trojan Nemucod, třetí je potom Javascript Danger.ScriptAttachment. Ten je ve světovém měřítku třetí, v České republice se jedná o hrozbu nejčastější.

„Červ Bundpil obsahuje URL, ze které se snaží do napadeného zařízení stáhnout několik souborů. Ty se pak instalují a umožňují do zařízení stahovat další škodlivé kódy, popisuje Petr Šnajdr, expert Esetu.

Bundpil předstihl trojského koně Nemucod. I ten však nadále zaznamenával zvýšený výskyt a v žebříčku deseti největších kybernetických hrozeb za měsíc duben se posunul na druhé místo.

Nemucod používají hackeři jako prostředek pro instalaci dalších škodlivých kódů a ovládnutí infikovaného zařízení. „Jde o klasický downloader, který se šíří jako příloha e-mailových zpráv. Nejčastěji se maskuje jako faktura nebo pozvánka k soudu,“ konstatuje Šnajdr.

Nově se v desítce nejaktivnějších škodlivých kódů objevuje na třetí pozici JS/Danger.ScriptAttachment, což je škodlivý soubor, který se šíří jako příloha e-mailu a může způsobit stažení malware. „Jde o detekci, která podle obecnějších kritérií posuzuje škodlivost zprávy. Detekce JS/Danger pokrývá jiným algoritmem varianty škodlivého kódu Nemucod, a proto je část Nemucodu detekována jako JS/Danger. V českém prostředí se jedná o hrozbu nejčastější, identifikujeme ji ve více než čtvrtině všech případů,“ vysvětluje Šnajdr.

Aktuálně se v přehledu nejčastějších kybernetických hrozeb objevuje i vir Agent.XWT, který otevírá vrátka dalším infiltracím. Nejrozšířenější hrozby v první pětici uzavírá kód ScrInject, který otevírá webové HTML stránky se škodlivými skripty nebo vloženými iframe objekty, které automaticky přesměrovávají zařízení ke stažení malware.

Druhá polovina žebříčku nejaktivnějších virů už neobsahuje tak rozšířené škodlivé kódy. Na šestou pozici se v dubnu posunul trojan HTML/Refresh, který přesměrovává internetový prohlížeč na nepříliš důvěryhodná URL. Sedmou pozici si stejně jako v březnu udržel virus Rammit, který se aktivuje při každém spuštění systému a jeho pomocí může útočník na dálku vypnout nebo restartovat napadený počítač.

Na osmou pozici z březnové třetí příčky v dubnu klesl malware Agent.CR, který ke svému maskování používá soubor typu LNK a v rámci něho zneužívá ke svým aktivitám systémový program rundll32.exe.

Devátou příčku pak obsadil polymorfní virus Sality, který při každém restartu operačního systému narušuje nebo odstraňuje bezpečnostní aplikace.

Dubnový žebříček nejrozšířenějších kybernetických hrozeb uzavírá malware Agent.BZ, který podobně jako Agent.CR využívá volání škodlivé funkce ze své DLL knihovny pomocí runddl32.exe.

 

Top 10 hrozeb - globální přehled

 1. Win32/Bundpil
 2. JS/TrojanDownloader.Nemucod
 3. JS/Danger.ScriptAttachment
 4. Win32/Agent.XWT
 5. HTML/ScrInject
 6. HTML/Refresh
 7. Win32/Ramnit
 8. LNK/Agent.CR
 9. Win32/Sality
 10. LNK/Agent.BZ

 

 

Top 10 hrozeb - Česká republika

 1. JS/Danger.ScriptAttachment
 2. JS/TrojanDownloader.Nemucod
 3. HTML/Refresh
 4. VBA/TrojanDownloader.Agent.BBD
 5. Win32/Bayrob
 6. JS/Exploit.Agent.NLV
 7. HTML/IFrame
 8. Win32/PSW.Fareit
 9. Win32/PSW.Papras
 10. VBS/TrojanDownloader.Small.NEN

Zdroj obou žebříčků: Eset, květen 2016