Hlavní navigace

Jaké jsou podmínky přechodu na Windows 10? Piráti je zdarma nezískají

19. 5. 2015

Sdílet

 Autor: Radan Dolejš, IDG Czech Republic
Microsoft uvedl na pravou míru dřívější prohlášení, podle kterého měly být Windows 10 dostupné jako bezplatný upgrade i pro uživatele pirátských kopií operačních systémů Windows 7 a 8.1. Jak uvedl na oficiálním blogu šéf Windows Terry Myerson, piráti se nového OS zdarma nedočkají.

„Nabídka bezplatného upgradu na Windows 10 se nebude vztahovat na zařízení, na nichž je nainstalována ilegální verze Windows,“ uvedl patnáctého května na oficiálním blogu Microsoftu Myerson. Šéf vývoje Windows tak vyvrátil dřívější zprávy agentury Reuters, podle nichž mělo být možné na legální verzi Windows 10 bezplatně přejít i z ilegálních verzí Windows 7/8.1.

Možnost upgradu ilegálních verzí původně 18. března pro Computerworld potvrdila i oficiální mluvčí Microsoftu. Ve svém dalším prohlášení, které následovalo o den později, však mluvčí upřesnila, že i když piráti budou moci upgradovat na Windows 10, jejich operační systém bude i nadále označen jako ilegální.

„I když i uživatelé ilegálních verzi Windows budou moci přejít na Windows 10, samotný upgrade nezmění status jejich licence,“ uvedla mluvčí 19. března s tím, že upgradovaný OS bude stále označen vodoznakem.

Věci tedy nyní na pravou míru uvedlo až Myersonovo vyjádření, z něhož jasně plyne, že uživatelé pirátských verzí Windows nebudou moci na novou verzi tohoto OS upgradovat bez dalšího. Na druhou stranu, jak dodal Myerson ve svém příspěvku na blogu,

„Microsoft učiní uživatelům ilegálních verzí Windows, kteří budou chtít přejít na Windows 10, zajímavé nabídky.“ Piráti se tedy nedostanou k novému OS zcela zdarma, ale možná dostanou slevu. Jakou? To zatím není jasné.

Cloud22

Myerson ve svém příspěvku navíc zopakoval dřívější příslib Microsoftu, že „uživatelům Windows 10 budou dodávány bezplatné bezpečnostní aktualizace a nové funkce po celou dobu podporované životnosti zařízení.“ Pojem „podporovaná doba životnosti“ bude Microsoft muset ještě blíže vysvětlit.

Windows 10 budou vydány v létě tohoto roku. Microsoft v lednu oznámil, že uživatelé legálních verzí Windows 7 a 8.1 budou mít v prvním roce upgrade na novou verzi jeho OS zcela zdarma.