Hlavní navigace

Jaké sociální sítě blokovaly vlády nejčastěji?

2. 5. 2023

Sdílet

 Autor: (c) arrow - Fotolia.com
Sociální média stala mocným nástrojem komunikace, aktivismu a šíření informací. A proto jsou i trnem v oku mnohých státních institucí.

Podle údajů firmy Atlas VPN se Twitter a Facebook staly vloni terčem útoků vlád nejčastěji. Hlavním spouštěčem vypínání internetu byly protesty a aktivní konflikty.

Mohly by se sociální sítě v odůvodněných případech blokovat?

Celkem v roce 2022 vlády omezily přístup k Twitteru třináctkrát – nedostupný je v Číně, Íránu, Myanmaru, Severní Koreji, Rusku, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Přístup na Facebook byl omezen také ve 13 případech, vedle výše zmíněných zemí také v Ugandě.

Vlády si vynutily omezení přístupnosti také v případě Instagramu a WhatsAppu, přičemž tyto aplikace sociálních médií zablokovaly pokaždé v deseti případech. Například po březnovém zákazu Instagramu v Rusku ale vzrostlo používání VPN, díky kterému lze omezení obejít, o 10 000 %.

Služby Googlu byly v loňském roce vládami zablokované devětkrát. Kromě toho se osmkrát zavedly omezení pro Telegram. Síť Signal se s vládními omezeními přístupu setkal pětkrát, zatímco TikTok čelil takovým omezením ve čtyřech případech.

Hackeři už kradou i věrnostní body od aerolinek nebo z hotelů Přečtěte si také:

Hackeři už kradou i věrnostní body od aerolinek nebo z hotelů

Vypínání kompletního internetu se pro některé vlády stalo důležitým nástrojem kontroly, protože omezuje přístup k informacím a komunikaci v kritických okamžicích.

Hlavní příčinou byly protesty – ty vedly k 62 odpojením od sítě. Například při demonstracích v Jordánsku, Indii, Íránu a dalších zemích jejich vlády omezily přístup k internetu, aby zabránily dalšímu šíření informací.

CS24

Aktivní konflikty byly v roce 2022 důvodem 33 odpojení internetu. Válka Ruska na Ukrajině způsobila několik těchto odstávek, stejně jako konflikt v Jemenu.

Zajímavostí je, že vlády vypnuly internet 8krát, aby zabránily podvádění při zkouškách. Kromě toho bylo 5 odpojení od internetu spojených s volbami.

 

Security World si můžete koupit i jako klasický časopis, buď v klasické tištěné formě nebo v elektronické verzi. Věnujeme se bezpečnosti počítačových systémů, ochraně dat, informací a soukromí.  Jsme jediný titul na českém a slovenském trhu, který oslovuje širokou čtenářskou obec – od ředitelů firem, přes odborníky na bezpečnost po koncové uživatele. Naším cílem je poskytnout ucelený přehled o bezpečnostních hrozbách a zejména o tom, proč a jak se jim bránit, případně proč respektovat a dodržovat nařízení IT manažerů ve firmách.

Byl pro vás článek přínosný?