Hlavní navigace

Jaké tablety nám přinese rok 2012?

13. 12. 2011

Sdílet

Jakých se na poli tabletů dočkáme změn? Co nového si pro nás výrobci připravili a na co se můžeme těšit? Budou tablety vypadat tak jako dnes, nebo se máme těšit na ohebné a supertenké displeje a zcela nové materiály? Jistí jsme si co se operačních systémů týče. Přichází Android 4.0 a Windows 8, podaří se jim změnit rovnováhu sil?

Lehčí a tenčí

Zřejmě zcela logicky můžeme očekávat posun k lehčím a tenčím tabletům, než jaké jsou na trhu dnes. První vlaštovky můžeme vidět již nyní. Tablety s LCD o velikosti 10 palců jsou nyní lehčí až od 200 gramů a váží něco málo přes půl kilogramu. No jen si zkuste držet několik desítek minut nebo i hodin v ruce načatou krabici mléka. Co do tloušťky výrobci také nezahálí. Pořídit si tablet tenký tři čtvrtě centimetru dnes není problém. Přitom to není tak dlouho, co jsme tabletům v pase

samsung galaxy tab

měřili i jeden a půl centimetru a to jsou hodnoty blížící se některým laptopům.

A podle posledních dohadů a odhadů můžeme očekávat další zeštíhlovací proces. Hlavně výrobci tabletů s operačním systémem Android si nejspíš počkají s čím příjde Apple v podobě iPadu 3 a potom se pokusí jej trumfnout. Otázkou je, je li to správná cesta. Z uplynulých let můžeme vidět, že případech téměř všech produktů se Apple podařilo získat poměrně velký a dlouhotrvající náskok, který konkurence jen velmi těžko a dlouho dotahovala. Tím ale rozhodně nechceme říct, že ostatním výrobcům chybí invence a originální nápady, v mnoha ohledech konkurenční tablety iPady převyšují, čas však prozatím hrál do karet hlavně Apple.

Moment překvapení je pryč, nyní se výrobci musí soustředit na detailní rozlišení kvalitních displejů, zobrazování textu, kvalitní zvuk, infračervené porty a další detaily. Těšit se zcela jistě můžeme na tablety všech různých velikostí, počínaje 7palcovými až po 10.1 palců. Nedávno jsem psali o chystaných novinkách u Samsungu, který údajně pracuje na tabletu s displejem o velikosti 11.6 palců, což je běžně teritorium netbooků.


Co se jednoho z nejmladších zástupců tabletů týče, Kindle Fire od Amazonu, můžeme očekávat další postupné snižování cen tohoto zařízení, které se podle některých zdrojů již nyní prodává pod cenou výrobních nákladů. Amazonu zřejmě nejde s první generací tabletů ani tak o výdělek, jako o tržní podíl a tato strategie se vyplácí. Kidle Fire se stal druhým nejprodávanějším tabletem na trhu. Ceny musí samozřejmě poklesnou také v důsledku nových technologií výroby procesorů. CEO společnosti Nvidia očekává pokles cen tabletů s procesorem Nvidia Tegra 3 pod hranici 300 dolarů za tablet v polovině roku 2012.

Quad-Core procesory

Nvidia spustila procesory Tegra 3 v listopadu. Projekt byl dříve znám pod jménem „Project Kal-El“ procesor v sobě skrývá čtyři ARM CORTEX A9 jádra (s nižší spotřebou energie) pro lepší zpracovávání sekundárních informací, jako například přehrávání hudby a 12 jader GeForce GPU pro dokonalejší vykreslování grafiky. S těmito procesory se tablety stanou po výkonnostní stránce vyrovnanější laptopům a uživatelé tak budou konečně moci využít plný potenciál těchto kompaktních zařízení.

Prvním oficiálně představeným tabletem s tímto procesorem je Asus Transformer Prime. Jedná se o novější verzi tabletu Eee pad Transformer, tenčí a výkonnější samozřejmě. Prní šťastlivci si budou moci užít výkon procesoru Tegra 3 někdy okolo Prosince, cenovka těchto tabletů se vyšplhá na poměrně zajímavou úroveň 500 dolarů za verzi s 32 GB paměti.

Prozatím to vypadá, že se Nvidii podařlo získat něco jako monopol na čtyřjádrové procesory určené pro tablety. Společnost Qualcomm oznámila, že její procesory se čtyřmi jádry zvané Snapdragon nebudou k dispozici dříve, než v polovině příštího roku. Tyto čipy mají být součástí tabletů s Windows 8, otázkou je, bude li se Microsoftu chtít tak dlouho čekat. Freescale a Texas Instruments v roce 2012 údajně také představí své čtyřjádrové procesory.

Více se o chystaných procesorech zcela jistě dovíme na mezinárodním veletrhu CES 2012, který se koná Lednu.

 

ice cream sandiwch

 

Displeje s vyšším rozlišením

Zatímco iPad 2 nabízí rozlišení 1024 x 768 a 132 pixelů na jeden inch (2,5 cm), nová Toshiba Thrive se sedmi palcovým displejem a rozlišením 1280 x 800 nabídne pixelů 225, tedy stejně, jako v některých zemích již dostupný tablet T-Mobile SpringBoard.

Možná se to nezdá, ale každý pixel navíc je důležitý a pomáhá vyhladit zobrazovaný text tak, že uživatelé nevidí jednotlivé tečky, ze kterých jsou písmena složena.

 

Operační systém

Velkým mezníkem zdá se bude operační systém Android 4.0, přezdívaný také Ice Cream Sandwich. Ten si klade za cíl sjednotit rozdílné verze Androidů pro smartphony, tedy verze 2.x a pro tablety, 3.x.

Společnost Asus již nyní slibuje update firmware pro svůj tablet Transformer Prime, takže si uživatelé budou moci nahradit Android 3.2 novější verzí, jakmile bude dostupná.


Přímé dopady a výhody přechodu na Ice Cream Sandwich pro tablety sice zůstávají nejasné, také vzhledem k tomu, že s tímto operačním systémem ještě žádné tablety k dispozici nejsou. Výrobci nicméně již nyní slibují možnost upgrade a přechodu na verzi 4.0.

 

Tablety se systémem Windows 8

fujitsu eco padAndroid není jediným chystaným novým operačním systémem pro nadcházející rok. Microsoft již poměrně dlouho a potivě pracuje na systému Windows 8, jehož vydání je také naplánováno pro rok 2012. A příchod to má být velkolepý.

Již dnes podporuje systém Windows 7, který není primárně pro tablety určen poměrně velký počet výrobců. Patří mezi ně Dell, ExoPC, Fujitsu, Hewlett-Packard, Motion Computing, Samsung či View Sonic. Ceny začínají na 650 dolarech a končí někde na dvojnásobku, tyto tablety jsou nicméně určeny primárně pro podniky a pracovní využítí, na rozdíl od levnějších tabletů pro zábavu a multimédia.


Tablety s Windows 7 zůstaly ve stínu těch s operačním systémem Android či iOS a to hlavně v důsledku absence dotykového ovládání, kratší životnosti baterie a vhodných aplikací. Situace by se měla zcela změnit s příchodem Windows 8. Změna přinese Metro-style aplikace speciálně navržené pro dotykové ovládání i použitá tradičních ovládacích prvků myší zároveň. Nově poběží systém Windows 8 na procesorech s nižší spotřebou energie, označovaných jako ARM procesory.


Co se kompatibility pro data, aplikace a periferie týče, nemá Windows do dnešního dne vážnou konkurenci, tento fakt představuje obrovskou výhodu proti ostatním producentům operačních systémů. Problém s kompatibilitou aplikací na různých zařízeních by tak byl vyřešen jediným operačním systémem a bude jedno používáte li tablet či stolní počítač nebo laptop.

Údaje o chystaných premiérách tabletů se systém Windows 8 bohužel stále nemáme, podle nepotvrzených informací bychom se prvních tabletů mohli dočkat v létě 2012. Každopádně jsme si jisti, že tablety s Windows 8 a levnějšími procesory ARM pořádně zamíchají kartami tabletů trhu.

 

Tablety Apple

ICTS23

ipad 2

Apple byl prvním a pro některé uživatele zůstane také jediným. Po nedávném vydání iOS 5.0 si nemyslíme, že by Apple již tak brzy přišel s dalším operačním systémem. Velmi bedlivě sledujeme a očekáváme zvěsti o iPadu třetí generace. Většina pravdivých informací však zřejmě zůstane ještě dlouho pod pokličkou. Spekuluje se o Worldvide Developers Conference jako místě, kde bychom se mohli dozvědět nějaké konkrétnější informace, datum ještě nebylo stanoveno, ale možná to bude červen 2012.