Hlavní navigace

Jaké telefony používají světoví politici?

29. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © Alexander Santander - Fotolia.com
BlackBerry je na ústupu a Apple a Samsung se těší na nové státní zakázky.

Po léta byla jedinou uznávanou značkou telefonů, dostatečně bezpečnou pro vládu libovolné země, značka BlackBerry. Po celou tu dobu byla tato platforma považovaná za bezpečnou, i když opak mohl naznačovat například to, že čelní američtí představitelé mohli používat pouze modifikované, běžně nedostupné verze.

Dnes je již zřejmé, že zabezpečení BlackBerry bylo zlomeno a zneužito agenturou NSA, stejně jako jiné a startovací pole se tedy znovu vyrovnalo. Především výrobci Apple a Samsung se snaží posilovat své bezpečnostní řešení a mimo jiné získat oprávnění na dodávání telefonů do citlivých vládních kruhů.

V různých zemích jsou ovšem politikové různě tolerantní, paranoidní či možná tvrdohlaví a jejich požadavky na vlastní chytrý telefon se liší...

Německo

Telefon německé kancléřky Angely Merkelové se na nějakou dobu zřejmě stal nejznámějším telefonem ve světě politiky, když v říjnu minulého roku vyšlo najevo, že americká agentura NSA monitorovala její hovory. Ve skutečnosti ale mluvíme o dvou telefonech, klasická Nokia 6260 Slide, kterou NSA odposlouchávala, byla zřejmě používaná jen pro méně významné hovory. Státní záležitosti byly řešeny na telefony BlackBerry Z10, dovybaveném šifrovacím čipem společnosti Secusmart, která i nadále tvrdí, že její software je odolný proti odposlechům.

Rusko

Prezident Vladimir Putin je známý svým tvrzením, že mobilní telefon vůbec nevlastní. Ještě v roce 2006 podle vlastních slov měl řadu telefonů, ale nepoužíval je, protože preferuje jiné metody komunikace. Proti tomu předseda vlády Medvěděv miluje výrobky Apple a byl jedním z prvních vlastníků telefonu iPhone 4 (Steve Jobs mu osobně daroval jeden exemplář ještě v době, kdy nebyl v prodeji). Je nepochybné, že jedním z důvodů Putinovy averze vůči telefonům jsou jeho zkušenosti s bezpečností z dob, kdy fungoval jako agent KGB.

Francie

Francouzský prezident Francois Hollande se prakticky neoddělitelný od svého iPhonu 5. Nicméně ten by měl používat pouze pro soukromé účely. Dlouho před skandálními odhaleními Edwarda Snowdena o sledování francouzských občanů agenturou NSA byli čelní francouzští politici vybaveni bezpečnými telefony Teorem se schopností šifrování hovorů. Ale například pro Nicolase Sarkozyho byl Teorem příliš nepohodlný – mimo jiné díky tomu, že vytočení hovoru trvalo 30 sekund – že preferoval své oblíbené BlackBerry.

Severní Korea

V současnosti se odhaduje, že mobilní telefon vlastní přibližně 2 milionů Severokorejců, tedy cca 10 procent z 25milionového národa. Většina z nich je ovšem mohou použít pro vnitrostátní hovory a SMS, mobilní internet není k dispozici a mezistátní hovory jsou k dispozici pouze pro cizince. Většina modelů jsou rebrandované čínské modely, podle fotografií severokorejský vůdce používá běžný produkt tchajwanského výrobce HTC.

USA

special_kyberutoky

První bitvou, kterou musel vybojovat Barack Obama po nástupu do své funkce, byl model telefonu, který by mohl používat. Podle jeho slov nesmí z bezpečnostních důvodů používat iPhone, a teprve po značném boji si mohl ponechat svůj oblíbený BlackBerry, ovšem modifikovaný model s vylepšeným šifrováním. Telefon upravovala NSA, která má s průnikem do různých značek telefonů největší zkušenosti.