Hlavní navigace

Jako soukromá firma bude mít Dell-EMC svobodu, o jaké se HP může jen zdát

14. 10. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © milanmarkovic78
Dell svou 67 milardovou akvizicí EMC získal přístup k prodejní síle, která je notoricky známá svou schopností „prodat led Eskymákům“. EMC se nyní naopak dostane také k trhu středních firem a jednotlivých zákazníků. Jako soukromé společnosti tato zkombinovaná síla a nezávislost na tlacích trhu dodají Dell-EMC svobodu, o jaké její konkurenti jako HP mohou jen snít.

A to je jen pár výhod, které z pondělní dohody pramení. „Tento průmysl prochází fundamentální transformací,“ uvedl víceprezident IDC Crawford del Prete. „Nemůžete jej řídit pouze krátkodobými rozhodnutími.“

Nové trendy v IT jako digitální transformace, data centra založená na softwaru nebo hybridní cloudové systémy v současnosti patří podle Dellu a EMC k obzvláště silným tržním hybatelům.

Kombinace Dellu a EMC vytvoří podle obou společností největší integrovanou technologickou společnost na světě. Struktura dohody navíc oběma firmám umožní provádět dlouhodobé investice bez obav z tlaku čvrtletních výsledků.

Dell si již část tuto svobody užíval od doby, když se rozhodl být soukromou společností přibližně před dvěma lety. Během této doby dokázal pohltit společnosti jako Boomi nebo SecureWorks. „V posledních třech až pěti letech jsme svědky toho, že společnosti, které jsou dlouhodobě a stabilně výdělečné, jsou svými akcionáři tvrdě trestány,“ uvedl analytik společnosti Pund-IT Charles King.

Dell se proto tento model rozhodl opustit. A další na řadě má být EMC. „Tato společnost je buďto první nebo druhá na všech trzích, na kterých působí. I přesto, že je konzistentně profitabilní, hodnota jejich akcií stagnuje,“ tvrdí King.

Největší hodnotu dohody bude představovat schopnost Dellu využít prodejní síly EMC. Ta je podle del Preteho známá tím, že je schopná prodat cokoliv komukoliv. „Pokud Dell dokáže využít této schopnosti a dokáže prodávat produkty jako Boomi a SecureWorks, může zažít nebývalý růst.“

Zkoušce však bude čelit federativní firemní struktura EMC. VMware například zůstane veřejnou a nezávislou společností operující pod EMC. Spolu s ním takto budou fungovat také RSA Security, Documentum a Pivotal. Po sloučení s Dellem však tyto dceřiné společnosti budou muset fungovat jako jeden hlas.

„Všechno jsou to různé části jedné mozaiky,“ tvrdí del Prete. „Pokud se vše podaří, uvidíme podle mého daleko hladší firemní strukturu.“ Manažeři EMC prozatím nevyloučili možnost propouštění, ale větší změny se ve vedení firmy prý nechystají. Dell dokonce během posledních šesti měsíců do svého týmu přidal až dva tisíce nových prodejců.

Ačkoliv se nová dohoda podobá sloučení HP a Compaq z roku 2002, mezi Dellem a EMC je podle Kinga daleko méně překrývání. „I přesto však EMC za posledních deset let vybudovalo jednu z nejsilnějších manažerských sestav v technologickém půmyslu. Tito lidé se pak sami sebe budou ptát, jaké je jejich místo v nové sloučené firmě,“ říká King. Pro obě společnosti bude kriticky důležité udržet si talenty, na jejichž budování strávily tolik času.

Zákazníci by ze sloučení firem mohli těžit především díky širší nabídce produktů a služeb. Zákazníci EMC by se navíc díky přístupu firmy k širšímu trhu mohli dočkat výhodnějších nákupů.

Nejvíce bude kvůli spojení Dell-EMC trpět HP. „Po rozdělení HP na dvě společnosti má Dell-EMC příležitost jít po jejich zákaznících,“ tvrdí King. „Pro HP tato dohoda nemohla přijít v horší chvíli.“