Hlavní navigace

Japonci se derou na čelo závodu o nejrychlejší superpočítač na světě

20. 11. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © carolggg
Japonsko, USA a Čína do pěti let představí superpočítače schopné zpracovat milion trilionů operací za vteřinu

Japonci vyvíjejí nový superpočítač, který může být v roce 2020, až bude představen, nejrychlejším na světě. Počítač, který vzniká v rámci projektu Flagship 2020, má být nástupcem modelu Flagship K, který je v současnosti veden jako třetí nejrychlejší počítač na světě.

Flagship 2020 má být přitom až stokrát rychlejší. Na jeho vývoji se pod patronátem japonské vlády podílí společnost Fujitsu a japonský výzkumný institut RIKEN, který je zodpovědný právě i za Flagship K. Ten obsahuje těžko uvěřitelných 705 204 procesorových jáder a nabízí výkon 10,5 petaflop.

Operační systém, na kterém superpočítač poběží, by měl vycházet z Linuxu, přičemž vývojáři počítají s šestirozměrným designem, který usnadní souběžné propojení vícero procesorů, pamětí i pevných disků, které budou oproti současným počítačům obsahovat více paměťových vrstev.

Japonsko ve vývoji nejrychlejšího superpočítače soupeří s USA a s Čínou, které aktuálně patří světový primát. Čínský superpočítač Tianhe-2 oplývá výkonem 54,9 petaflop!

Cloud22

Kromě Japonců se však tuto hranici chystají pokořit i Američané, kteří chtějí v roce 2019 představit superpočítač s výkonem 180 petaflop, přičemž i sami Číňané by se s dalším strojem měli dostat přes hodnotu 100 petaflop.

Takové mechanismy jsou pak schopné zpracovat až milion trilionů operací za vteřinu. Ještě před sedmi lety přitom odborníci výkon jeden petaflop významem přirovnávali k vynálezu Galileova dalekohledu počátkem sedmnáctého století.