Hlavní navigace

Japonský mobilní operátor testuje vzducholodě

13. 5. 2012

Sdílet

 Autor: © MuratK - Fotolia.com
Softbank, třetí největší mobilní síť v Japonsku, zahájil pokusy s malými vzducholoděmi vznášejícími se ve výšce 100 metrů, které by měly při katastrofách fungovat jako provizorní vysílače.

Podle společnosti testuje vzducholodě naplněné héliem, které nesou antény ve výšce zhruba 100 metrů nad zemí a poskytují mobilní pokrytí v méně osídlených oblastech v okruhu zhruba 3 kilometrů. Softbank by měl novou technologii testovat zhruba rok, kdy bude zkoumat faktory jako pokrytí, přenosovou kapacitu a kvalitu mluveného slova.

Vzducholodě jsou vybaveny dvěma druhy antén – jeden slouží ke spojení s mobilními telefony uživatelů a druhý, který zajišťuje spojení na mobilní základnu umístěnou v nákladním automobilu, který je s firemní sítí spojen pomocí pevné datové linky. Tato vozidla mohou být umístěna ve vzdálenosti do 5 kilometrů od vzducholodi a mohou tedy poskytnout konektivitu několika vzducholodím současně. Vzducholodě budou kromě hlasu poskytovat i datové připojení 3G.

Mobilní spojení je často přerušeno během zemětřesení nebo jiných přírodních katastrof, které přeruší dodávku elektřiny nebo poškodí stabilní vysílače zapojené do mobilní sítě. Některé části japonského severního pobřeží byly loni po posledním silném zemětřesení a následné vlně cunami bez signálu několik týdnů nebo dokonce měsíců. Největší japonský operátor, DoCoMo, se rozhodl jít cestou větších vysílačů s větším dosahem, kterou lze v případě nutnosti doplnit mobilními vysílači umístěnými na nákladních automobilech.

Softbank vyvinul vzducholodě s univerzitou na ostrově Hokkaidó. Mohou být vyrobeny v různých velikostech, všechny ale mají poměrně oválný průřez – na výšku jsou zhruba o 40 % menší než na šířku. Na místě jsou ukotveny pomocí lanek a energii získávají prostřednictvím kabelu o průměru pouhých 1,3 milimetrů, který je potažen teflonem, aby dokázal odolávat větru. Ventilátor instalovaný ve vzducholodi má za úkol udržovat konstantní tlak hélia v závislosti na změnách teploty vzduchu.

Společnost oznámila, že získala od japonského ministerstva vnitra povolení k testům vzducholodí, a to v prefektuře Aiči na ostrově Honšú, která se nachází zhruba 270 kilometrů od Tokia.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku