Hlavní navigace

Java slaví dvacáté narozeniny

25. 5. 2015

Sdílet

 Autor: © Oracle
Dnes představuje Java základ kritických softwarových architektur, ať už jde o podnikové aplikace nebo služby pro koncové uživatele. Platforma Java přináší inovace do oblasti zpracování velkých objemů dat, podporuje cloudy, sociální a mobilní technologie, pomáhá vývojářům internetu věcí, propojených automobilů, chytrých telefonů i počítačových her.

 „Platforma Java vyrostla, vyvíjela se a dnes má roli jedné z nejdůležitějších a nejspolehlivějších technologií v celém světě IT,“ uvádí Georges Saab, viceprezident pro vývoj divize Java Platform Group ve společnosti Oracle. „Ekosystém platformy Java nabízí vynikající knihovny, rámce (frameworky) i další prostředky, které pomáhají programátorům, od začátečníků po experty. Díky značným investicím, které do platformy Java vložila společnost Oracle i komunita, se dnes můžeme těšit na dalších 20 let evoluce a růstu Javy.“

„Pro společnost IBM je Java jednou z nejdůležitějších technologií posledních dvou desetiletí. Do rozvoje celého ekosystému i komunity vývojářů jsme sami investovali velké prostředky a mnoho našich zákazníků používá řešení založená na platformě Java,“ řekl Harish Grama, viceprezident divize middlewaru ve společnosti IBM. „Těšíme se na dalších 20 let inovací včetně role Javy v analytických aplikacích a při rozvoji Internetu věcí.“

Od uvedení v roce 1995 si Javu volilo stále více vývojářů až po současných devět milionů. Java je dnes obsažena v sedmi miliardách zařízení, během své historie byla použita v deseti miliardách chytrých karet (Java Cards). Platforma Java pomáhá zvyšovat bezpečnost silničního i leteckého provozu, shromažďuje pro vědecké využití informace ze světových oceánů, podílí se na zvyšování produkce potravin, používá se k stimulaci lidského mozku i svalů, jsou na ní založeny některé z nejpopulárnějších her – a to je jen několik příkladů využití této technologie.

Vývojáři v podnicích dnes mají k dispozici 30 navzájem kompatibilních implementací prostředí Java EE 6 a Java EE 7 od celkem 12 dodavatelů.

„Programovací jazyky nemívají vždy tak dlouhý život a už vůbec se po 20 let nemusejí těšit tak dobrému zdraví jako Java,“ komentuje Al Hilwa, ředitel analytické společnosti IDC pro oblast Application Development Research. „Java ve zkoušce času obstála a dnes se používá od velkých podnikových systémů po kapesní herní zařízení.“

V současnosti jsou dvěma hlavními verzemi platformy Java 7 a Java 8. Verze Java 9 je plánována na rok 2016. Na vývoji se nedílným způsobem podílí komunita v rámci procesu Java Community Process (JCP), který funguje velmi otevřeným způsobem. Významný je podíl komunity také na OpenJDK (Open Java Development Kit), což je open source implementace Java SE (Java Platform, Standard Edition).

Verze Java SE 8 byla uvedena v březnu 2014 poté, co prošla schvalovacím procesem v rámci vývojářské komunity. Jedná se o největší upgrade celého programovacího modelu od uvedení Javy v roce 1995.

V dubnu 2014 byla uvedena verze Java ME 8 (Java Platform, Micro Edition) a produkty Oracle na platformě Java Embedded. Platforma Java 8 tak nabízí konzistenci napříč vestavěnými zařízeními, desktopy, datovými centry i cloudem, což zákazníkům umožňuje rychlejší nasazování aplikací, zpracování a analýzu dat v reálném čase (in-flight) a možnost reagovat na události ihned v okamžiku, kdy k nim dojde (agilita).

Společnost Oracle a komunita kolem platformy Java se nyní zaměřují na inovace plánované do příští verze Java 9. Klíčovou novinkou bude projekt Jigsaw, který dále zvýší modulárnost a škálovatelnost. Java půjde nasadit na ještě širší paletu zařízení, vývojáři budou moci snáze vytvářet a spravovat knihovny i rozsáhlé aplikace, vylepšeno bude zabezpečení, údržba i výkon.

Cloud22

K dalším novinkám bude patřit Java Shell, nástroj pro kontrolu částí javového kódu a nové rozhraní (API) pro klienty HTTP s podporou technologií HTTP/2 a Web Socket. Java bude portována na architekturu ARM AArch64/Linux, řada změn se bude týkat také dalších stávajících rozhraní (API).

„Java má dnes přímý nebo nepřímý vliv na prakticky každého člověka na této planetě,“ shrnuje Martijn Verburg, jeden z vůdčích členů sdružení Java User Group. „V odlehlých oblastech světa umožňuje mobilní zdravotnické i bankovní aplikace, miliony lidí se díky Javě mohou bavit u her, jako je Minecraft, Java pohání i globální finanční trhy. Možnosti Javy se zdají být téměř neomezené, a proto se těším, s čím přijde příští generace vývojářů.“