Hlavní navigace

Jazyk Objective-C předstihl v popularitě u vývojářů C++

 Autor: © borzaya - Fotolia.com
Objektový programovací jazyk Objektive-C předstihl C++ v měsíčním hodnocení Tiobe, jež určuje popularitu programovacích jazyků. Je to hlavně díky popularitě mobilních zařízení iPad a iPhone od společnosti Apple.
Petr Šverák 7. 7. 2012

Sdílet

Objective-C byl třetím nejoblíbenějším jazykem v červencovém vydání žebříčku Tiobe Programming Community Index, následován C++ na čtvrtém místě. Objective-C je jazyk využívaný pro vývoj aplikací pro mobilní zařízení i osobní počítače Apple. Podle žebříčku, jenž byl vydán minulý týden, používá Objective-C 9,225 procent vývojářů a C++ 9,118. Tyto dva jazyky si vyměnily své pořadí z minulého měsíce, kdy C++ bylo používáno 9,358 procenty vývojářů a Objective-C 9,094 procenty.

Podle žebříčku Tiobe a měsíční zprávy „jazyky Objective-C a C++ spolu soupeřily od samého začátku, aby se staly de facto objektově orientovanými programovacími jazyky. Trvalo několik let, než si jazyk C++ mohl připsat vítězství. Nyní je Objective-C zpátky, hlavně díky iPhonu a iPadu. Nicméně již nejde o přímého soupeře C++. Tento jazyk je využíván hlavně ve velkých vysoce výkonných systémech, zatímco Objective-C je použit zejména v aplikacích pro mobilní zařízení.“

Žebříček společnosti Tiobe je založen na vysokém počtu kvalifikovaných specialistů, kurzů a prodejců třetích stran využívajících určitý jazyk. S tím, že pořadí se určí podle hodnocení populárních vyhledávačů jako Google, Bing a Yahoo. Analýzy jiných sítí jako je Wikipedia, Amazon a YouTube jsou při hodnocení také brány v úvahu. První místo si udržel jazyk C, který je využíván 18,331 procenty vývojářů. Druhá je opět Java s 16,087 procenty. V top 10 je dále na pátém místě C# (6,668 procent), (Visual) Basic (5,695 procent), PHP (5,012 procent), Python (4 procenta), Perl (2,053 procent) a Ruby (1,768 procent).