Hlavní navigace

Je Android méně bezpečný než iPhone?

15. 1. 2011

Sdílet

Podle názoru některých bezpečnostních expertů je Android náchylnější k útokům více než jeho hlavní konkurent iPhone. Proč si to myslí?

Neklidné vody mobilního trhu počátkem tohoto týdne ještě více rozvířilo prohlášení generálního ředitele japonské společnosti Trend Micro, předního poskytovatele bezpečnostního softwaru pro firemní servery. Steve Chang, jeden ze zakladatelů společnosti, se totiž rozhodl okomentovat bezpečnostní situaci u nejpoužívanějších mobilních platforem a rozhodně si přitom nebral servítky.

Na paškál si vzal Chang hlavně Android. „Android je open-source, což znamená, že útočník může lépe pochopit jeho základní architekturu a zdrojový kód,“ zdůvodňuje Chang své tvrzení, že systém od Googlu je na tom s bezpečností hůře než třeba iPhone. „V Applu jsou velmi opatrní, některé typy virů jednoduše nemají šanci iPhonu nějak uškodit.“

Je otázkou, nakolik z Changa mluví skutečná obava o bezpečnost uživatelů a nakolik jde jen o marketingový tah. Nemůže být totiž náhodou, že jeho prohlášení přišlo jen týden poté, co společnost Trend Micro uvedla software Mobile Security, určený právě pro zařízení Android. Mohlo by jít o ukázkový případ tzv. FUD strategie, která má u zákazníků vyvolat strach, v tomto případě tedy o bezpečnost Androidů. Vše tomu skutečně nasvědčuje.

Již základní Changovo přesvědčení, že open source rovná se větší hrozba pro uživatele, značně pokulhává. Riziko je u všech platforem stejně velké, nezávisle na druhu licence. Ostatně časté aktualizace Windows jsou toho důkazem. Navíc, jak by se vývojáři obešli bez dobré znalosti platforem, pro které vytvářejí své aplikace. Základní architektura rozhodně není žádným tajemstvím.

Ponechme stranou tradiční srovnávání Linuxu a „těch ostatních“, raději se podívejme, jak mluví fakta. Podle výzkumu společnosti Lookout jsou androidové aplikace mnohem bezpečnější než aplikace pro iPhone. Riziko, že by se jejich prostřednictvím dostal útočník k citlivým osobním datům, je podle výzkumníků rozhodně větší u iPhonu. V podobném duchu mluví i společnost Secunia, podle které jsou nyní produkty od Applu vůbec nejproblematičtější, lépe si prý vede i Microsoft. Jiný bezpečnostní pracovník z McAfee zase očekává, že počet útoků na produkty Applu v letošním roce výrazně vzroste.

Čert aby se v tom vyznal. Je tedy Android nebezpečnější než ostatní systémy? Podle Trend Micro určitě. Otázkou však zůstává, jakou váhu můžeme jejím slovům přikládat.

Byl pro vás článek přínosný?