Hlavní navigace

Je možné si skutečně vybrat "nejlepší" webový prohlížeč?

Prohlížeč Chrome 6 je již ve fázi beta a v září se do stejného stádia vývoje dostane i Internet Explorer 9. Opět tak nadešel čas na to posoudit, zda používáte nejlepší dostupný prohlížeč.
Filip Brůcha 18. 8. 2010

Sdílet

Informace o beta verzích prohlížečů Chrome 6 a IE9 přišly krátce po sobě. Zatímco Google však přešel od slov rovnou činům a svou betu dal volně k dispozici, od Microsoftu lze prý takový krok očekávat až v příštím měsíci. Právě mezi prohlížeči těchto dvou firem by se měl v budoucnu odehrát velký boj. Chrome svůj tržní podíl zvyšuje především na úkor IE, čímž se zhostil role stagnujícího Firefoxu. Třebaže se ale se situace na trhu s webovými prohlížeči zdá být poměrně jasná, není v současné době lehké jen tak určit, který browser je ten nejlepší. Jak si tedy prohlížeče vedou alespoň v jednotlivých oblastech?

Rychlost
Rychlosti přikládají velkou váhu vývojáři všech nejpoužívanějších browserů. Zpětnou vazbou jim pak jsou některé z velkého množství prováděných testů. Ty se však ve svých závěrech velmi často liší. Zatímco podle TopTenReviews jsou na tom s rychlostí IE, Chrome a Firefox asi tak stejně, v testu amerického Computerworldu jednoznačně zvítězil Chrome, zatímco IE byl nejpomalejší. Test rychlosti by si tak měl udělat každý uživatel sám.

Rychlost adaptace

Třebaže u běžných uživatelů IE silně ztrácí na popularitě, firemní zákazníci mu zůstávají stále věrni. Za mnoho let své existence se totiž stal jakýmsi standardem webového prohlížeče pro počítače i laptopy, k čemuž mu hodně pomohla i jeho integrace do OS Windows. Jeho používání není pro podniky žádným problémem. Nahradit jeho pozici nebude pro Chrome či Firefox jednoduché.

Bezpečnost
Škodlivý software je jedním z hlavních problémů současného internetu. Bezpečnost je tak prioritou každého vývojáře. Stejně jako u rychlosti, i tady ovšem nelze jednoznačně určit, který prohlížeč je nejbezpečnější. Google se sice musí nezvykle často s problémy týkajícími se soukromí uživatelů, toho však v Microsoftu dosud nebyli schopni využít. Čistý rejstřík má naproti tomu Mozilla, jejíž Firefox disponuje například add-onem HTTPS Everywhere (http://computerworld.cz/bezpecnost/novy-doplnek-pro-firefox-zvysuje-bezpecnost-sifrovanim-komunikace-7252), ani ten však nemůže nabídnout stoprocentní ochranu.

Volba nejlepšího webového prohlížeče tak stále zůstává na samotném spotřebiteli. Ten by se měl řídit svými zkušenostmi.