Hlavní navigace

Je vám dvoudiskový NAS málo? Co si postavit 45diskový?

10. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © Santiago Cornejo - Fotolia.com
Firma Backblaze po léta vyvíjí vlastní ukládací zařízení s naprosto mimořádným poměrem výkon/cena a jeho design nabízí zdarma na internetu.

Storage PodDnešní nároky na úložiště narůstají. Zřejmě již nikdo si nemyslí, že terabajtový disk bude náročnějším uživatelům stačit do konce života. Pro menší společnosti již není problémy se svými daty pohybovat v oblasti desítek terabajtů, aniž by se nějak „zvláště“ snažily. Nejde samozřejmě jen o primární data, ale i o zálohy, případně různé formy rozdílových dat, které přispívající k rychlejšímu vyhodnocování tendencí. I přes změny v cenových relacích pevných disků po loňských záplavách je stále výhodnější na úložištích nešetřit a neomezovat se nedostatečnou ukládací kapacitou.


Velmi zajímavé zjištění je, nakolik se ve výsledné ceně projevuje cena vlastního hardwaru úložiště a kolik cena vlastních pevných disků. Fascinujícím zdrojem těchto informací jsou materiály společnosti BlackBlaze, provozovatele cloudového řešení pro online zálohy.


Jak říká ředitel Gleb Budman, zjistili, že při nákupu značkového hardwaru od ověřených výrobců jako je NetApp či Drobo se u výsledné ceny pohybují v okolí desetinásobku pořizovací ceny pevných disků. Jejich primární službou je po celou dobu existence firmy neomezené online úložiště s paušální cenou 5 dolarů za měsíc. A při těchto cenách za své služby mohlo Black Blaze jen těžko vystačit vzhledem ke své potřebě neustále rostoucích ukládacích kapacit s obvyklou nákupní politikou.


Řešením pro ně bylo vytvořit vlastní ukládací platformu, ale postavenou z běžně dostupných komponent. V roce 2009 dokonce svůj design otevřeli a nabízejí jej bezplatně. Nepochybně při tom podcenili zájem uživatelů – vlastní blog ohlašující uvolnění dokumentace si přečetlo více než milionů čtenářů. Pod názvem Storage Pod 1.0 to byl tehdy cenově nejefektivnější způsob pro ukládání dat. Samozřejmě je třeba upřesnit, že jde o takzvaná big data. Mluvíme tady o ceně méně než 8000 dolarů za 67 TB, což svého času byly vynikající cena, ale samozřejmě není to hardware pro každého.

skoleni


Pro řadu společností ale ano a zájem je tak obrovský, že mezitím vznikla řada firem, která nabízí buď komponenty, nebo již přímo smontované Storage Pody. Kupodivu mezi ně nepatří mateřská BackBlaze, která nadále Storage Pod vyvíjí pro své potřebu a bezplatně uvolňuje dokumentaci.


Nově tak ohlásila Storage Pod 3.0, který staví na nově dostupných komponentách a možnostech trhu. Díky 4TB diskům se maximální kapacita jednoho podu (velké společnosti jim samozřejmě osazující dlouhé řady racků) je nyní 180 TB (45 disků v jednom podu). Nově je postaven na základní desce Supermicro s procesorem Intel Core i3-2100. Použity jsou tři PCIe řadiče Syba SATA II s RAID6 a samozřejmě port multiplikátory. Co se týče cenových relací, pořizovací hodnota komponent je 1943 dolarů, samozřejmě bez pevných disků. Cena 45 4TB disků je dnes přibližně 8 775 dolarů.

Autor článku