Hlavní navigace

Jedna třetina veškerého malwaru vznikla loni

25. 1. 2011

Sdílet

Podle každoroční studie PandaLabs loni vzniklo 34 % veškerého malwaru v oběhu. Je jasné, že po útočných kódech roste poptávka a jejich tvorba je výnosným byznysem. Rychlost vývoje také ukazuje, že škodlivé kódy dnes nevytvářejí izolovaní jednotlivci, ale dobře organizované skupiny.

Společnost PandaLabs se na vývoji snaží nalézt alespoň nějakou pozitivní informaci, takže např. tvrdí, že „tempo nárůstu" se zpomaluje (to je ale podobně radostné, jako kdyby se třeba zpomalovalo tempo nárůstu vražd, nikoliv jejich samotný počet). Zatímco v minulosti se počet malwaru často za rok zdvojnásobil, loni jeho objem vzrostl „jen" o 50 %. Největší nárůst zaznamenaly škodlivé kódy pracující v prostředí Facebooku a Twitteru, ovšem rizika se objevovala i v dalších sociálních médiích, např. na LinkedIn a Fotolog.

Vzrostlo také množství DDoS útoků na webové servery. U kauzy WikiLeaks v případě útoku na weby společností Visa, MasterCard a PayPal překvapilo, jak rychle od vzniku motivu k nim došlo. Kriminalita spojená s politickým aktivismem poroste i v letošním roce.

Podle studie PandaLabs jsou nejrozšířenějším typem malwaru stále trojské koně kradoucí přístupové údaje k on-line bankovnictví. Velký nárůst zaznamenaly falešné antiviry – 40 % ze všech vzorků scarewaru vzniklo loni. Co se týče podílu infikovaných PC, ještě větší než v Číně se zdá být v Thajsku. Loni vzrostl také počet útoků proti MacOS. Letos se dle analýzy očekává, že kybernetičtí zločinci se zaměří více na Windows 7 a na aplikace pracující s verzí jazyka HTML 5.

 

Cloud22

Zdroj: PCWorld.com