Hlavní navigace

Jednoduchá řešení pro nejběžnější problémy s notebooky - 12.díl

5. 3. 2018

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Problémy s notebookem? Jednoduše se řiďte našimi návody a bude po problémech!

Předcházející díl

 

Nežijeme ani nepracujeme v právě přívětivém světě, zejména co se týče elektroniky, kterou každodenně používáme. Platí to třeba i pro naše notebooky, které takřka každý den čeká nějaký ten nepříjemný zážitek v podobě ne právě šetrného zacházení. I když se maximálně snažíme, abychom s elektronikou zacházeli co možná nejšetrněji, stoprocentně se nevyhneme tomu, abychom náš notebook něčím nepolili, aby nám neupadl, popřípadě aby se nestalo ještě něco daleko horšího.

Problém: Tekutiny vylité do notebooku (pokračování)

Cena: 100 Kč

Čas potřebný pro opravu: cca 2 hodiny

Potřebný materiál: Utěrka, šroubovák, stlačený vzduch – a naděje

 

Pokud se právě necítíte na to, abyste podstoupili poněkud náročnou operaci rozmontování notebooku, pokud nevíte, jak jej rozebrat, popřípadě pokud si myslíte, že to nezvládnete, pak nechte notebook tak, jak je. Pokud jste notebook polili vodou, pak jediné, co je třeba, je jeho vysušení. Pokud tekutina, kterou jste notebook polili, zanechává po sobě nějaké zbytky, pak zkuste tělo notebooku umýt čistou vodou. Ano, ač je to možná divné, je to tak. Vodu v žádném případě nelijte na zobrazovací jednotku, protože pokud by do ní prosákla voda, už byste ji nedostali ven.

Čím bude voda teplejší, tím efektivnější bude odstraňování nečistot z tekutiny a tím rychleji bude notebook schnout. Nepoužívejte ale příliš horkou vodu, abyste se neopařili. Nejvhodnější je tak teplá voda, v níž vydržíte držet ruce při mytí z vodovodního kohoutku.

Svůj notebook můžete vysušit stlačeným vzduchem, vysoušečem, umístěním před větrák, ideálně kombinací všeho. Ať však použijete tu či onu metodu, buďte v každém případě trpěliví. Pokud v notebooku při jeho spuštění zbude nějaká voda, pravděpodobně jej po zapnutí definitivně zničíte. Doporučujeme vyčkat minimálně 24 hodin, daleko lépe ale bude, pokud vydržíte 48 hodin nebo ještě lépe 72 hodin. Předpokládám, že máte možnost pracovat na nějakém jiném počítači. Pokud ne, pak ani v tomto případě nespěchejte.

Nakloňte notebook na stranu, aby mohla voda volně odtékat. Pod notebook nezapomeňte položit utěrku. Zkuste odstranit tekutinu ze zobrazovací jednotky (ideálně při rozebírání notebooku a jeho sušení).

Jemně notebookem zatřeste, abyste dostali tekutinu z oněch mnoha záhybů a skulin uvnitř notebooku. Průduchy pro přívod a odvod vzduchu poslouží jako vodní kanály. Následně použijte plechovku se stlačeným vzduchem, vysoušeč, fén na nízký výkon, kterým budete do skříně notebooku vhánět vzduch, aby se byla skříň notebooku co možná nejsušší.

CS24

Vyplatí se rovněž notebook ponechat blízko větráku či ventilátoru přes noc, popřípadě klidně i déle, aby co možná nejvíce vyschnul.

Pokud jste si jisti, že notebook skutečně vyschl, pak jej opět složte (pokud jste jej rozkládali), spusťte a doufejte, že vše bude v pořádku. Pokud se notebook skutečně spustí, pak se můžete radovat, protože dobrá věc se podařila. Pokud se notebook nespustí, pak nezbývá, než si říci, že jste si stejně chtěli koupit nový. Jen doufám, že váš politý notebook nebyl úplně nový.

Byl pro vás článek přínosný?