Hlavní navigace

Jen pětina lidí chce potvrzovat platby otiskem prstů

6. 3. 2018

Sdílet

 Autor: © Sean Gladwell - Fotolia.com
Na 88 procent Čechů využívá internet, 63 procent lidí je na internetu každý den. V budoucnu Češi nejčastěji plánují využívat platby přes platební brány v e-shopech, další často plánovanou platební metodou je pro ně platba mobilním telefonem v kamenných obchodech. Placení přes sociální sítě je v budoucnu nakloněno jen 8 procent Čechů. Zjištění vycházejí ze prodejné studie GfK Digi.
-rd 6. 3. 2018

Technologie se vyvíjí mílovými kroky. To, co bylo před měsícem aktuální, může být už dnes zastaralé.  Technologie hýbou světem a umožnují nám žít pohodlnější život, rychleji vyřizovat své požadavky, šetřit náklady. Lidé jsou stále online a někteří si život bez internetu neumí ani představit. Podle výsledků studie GfK Digi  téměř devět z deseti lidí využívá internet, a 63 procent lidí je na internetu dokonce každý den.

Ti dříve narození si zajisté pamatují, že jediná možnost, jak platit své trvalé příkazy a složenky bez internetu, byla návštěva pošty s dlouhými frontami u přepážek. Díky internetu dnes není potřeba zbytečně ztrácet svůj drahocenný čas a chodit na pobočky, ale stačí pouze pár kliků v internetovém bankovnictví a platby jsou během pár sekund odeslány.

„Po období prvotních obav ohledně bezpečnosti je v poslední době na výrazném vzestupu zejména  mobilní bankovnictví, které úkony, jako kontrolu zůstatku nebo provádění plateb, dále zjednodušuje a činí je tak pro uživatele komfortnějšími,“ říká Kristina Hanušová, Sector Leader Financial Services & Technology.

Nástrojů, které lidé využívají k placení svých účtů a nákupů, se nabízí nepřeberné množství. Zeptali jsme se Čechů, jaké platební metody by rádi v budoucnu využívali a které naopak pro ně nejsou tak atraktivní.

Mezi nejoblíbenější platby, které by lidé v budoucnu rádi využívali, byly zařazeny platby přes platební brány v e-shopech, ke kterým se přiklání nejvíce lidí. Druhou nejoblíbenější metodou pro placení v budoucnosti Češi zvolili placení mobilními telefony v kamenných obchodech. Na třetím místě se umístilo placení bez nutnosti zadání čísla účtu (stačí pouhá znalost telefonního čísla příjemce a bankovní účet se automaticky doplní).

Podíváme-li se na věkové kategorie, potom teenageři preferují především platby mobilními telefony v kamenných obchodech a mají zájem i o placení pomocí otisků prstů. Lidé v produktivním věku mají nejčastěji zájem o platby mobilními telefony v kamenných obchodech a platby platebními bránami v e-shopech.

Lidé nad 50 let se o nové platební metody obecně zajímají nejméně, nicméně nejpozitivněji se staví k placení mobilními telefony v kamenných obchodech, a na rozdíl od ostatních věkových kategorií uvedli jakou druhou platební metodu pro využívání v budoucnosti platby bez nutnosti zadání čísla účtu. Platební metoda potvrzení platby pouhým otiskem prstů by vyhovovala 22 procentům lidí namísto zadávání hesel či jiných údajů.

skoleni31_1

Sociální sítě jsou fenoménem dnešní doby a staly se neodmyslitelnou součástí životů především mladých lidí. Lidé je využívají nejen pro byznys, ale také k vytváření sociálních kontaktů, sdílení fotek a videí nejenom s rodinou a přáteli, ale i s kolegy a známými. To, že budeme se svými přáteli a kolegy sdílet, co jíme, kde trávíme čas, jak se oblékáme, jsme si před lety neuměli ani představit.

A proto vyvstává otázka, proč by se síť, která je domovským prostředím zvláště pro mladou generaci, nemohla využívat i k placení? V Americe je placení přes sociální sítě již zaběhnutá služba, u nás je tato služba teprve v plenkách. Češi jsou více konzervativní z hlediska plateb přes sociální sítě. Pouze 8 procent české populace vyjádřilo názor, že si umí představit využít sociální sítě k placení svých účtů. Asi nikoho nepřekvapí, že to jsou právě mladí lidé, kteří se k tomuto způsobu placení staví pozitivněji.