Hlavní navigace

Již brzy: ovládání mobilních zařízení pomocí očí

18. 12. 2012

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Dánská společnost The Eye Tribe spustila nový projekt, ve kterém se zabývá ovládáním mobilních zařízení pomocí pohybů očí.

Projektu s názvem „Eye Tracking for mobile devices“ se účastní také známý výrobce hraček – společnost Lego Systems, a dále herní studio Serious Games Interactive a Dánská technická univerzita společně s Katedrou informatiky Kodaňské univerzity. Samotný iniciátor projektu, společnost The Eye Tribe, je dílem čtyř bývalých postgraduálních studentů Kodaňské univerzity, kteří se využitím lidského zraku pro ovládání přístrojů zabývají již delší dobu.

„Vycházíme z desktopového prostředí a k dispozici máme také verzi pro notebooky. Naším cílem je nyní vše přenést i do mobilního prostoru, jehož potenciál je obrovský,“ řekl generální ředitel společnosti Sune Alstrup Johansen.

Vývojáři chtějí v první fázi uživatelům umožnit kontrolovat pomocí očí pohyb na webových stránkách, přiblížit si lokaci na mapě nebo hrát mobilní hry bez jediného dotyku obrazovky. Zatím se technologii podařilo implementovat například do aplikace jménem Fruit Ninja, ve které je ovoce rozsekáno při pouhém pohledu hráče.

„Těchto pár základních věcí je samozřejmě jen jakýmsi začátkem. Do budoucna chceme seznam možností významně rozšířit, v čemž nám má pomoci i vznik nového projektu,“ řekl Alstrup Johansen.

Celá technologie je založena na použití zdroje infračerveného světla a kamery schopné zaznamenávat oční pohyby. Její implementace do tabletů nebo smartphonů je v porovnání s desktopovým prostředím mnohem složitější, protože uživatelé tato zařízení často používají mimo budovy a navíc se přitom pohybují. Vývojáři nejprve chtějí technologii dostat do tabletů, protože jde o větší zařízení, teprve pak přijdou na řadu i chytré telefony.

Navzdory velké náročnosti Alstrup Johansen očekává, že první komerční produkty budou k dispozici již během následujícího roku. V současné době prý vývojáři experimentují s tablety a firma má již k dispozici funkční prototyp. Následovat tak bude postupné zlepšování technologie.