Hlavní navigace

Junior není jen salám. Mozilla vyvíjí prohlížeč pro iPad

19. 6. 2012

Sdílet

 Autor: © Elenathewise - Fotolia.com
Společnost Mozilla vyvíjí nový prohlížeč s kódovým označením Junior, který je určený pro populární tablet iPad a zakládá na jádře Webkit.

V online prezentaci, jež byla nedávno publikovaná na internetu, popisuje produktový designer Mozilly Alex Limi práci s nativním prohlížečem Safari operačního systému iOS jako „mizerný zážitek“. „Zdá se, jako by to byla aplikace, u níž Apple sebral desktopovou verzi, změnil uživatelské rozhraní a vložil ji do iPadu,“ říká Limi.

Mozilla svůj nový webový prohlížeč naopak vybavila takovým uživatelským rozhraním, jímž se vymyká prohlížečům určeným pro iPad připomínajícím desktopové verze. Namísto klasického adresového řádku a záložek běžně umístěných na horní hraně okna nabízí Junior za každých okolností zobrazení na celý displej.

Adresní řádek a záložky jsou umístěny na druhou obrazovku, která je dostupná po stisku tlačítka „+“, které je umístěno na pravé straně displeje. Tlačítko pro navigaci zpět naopak naleznete na hraně levé. Obě zmíněná tlačítka mohou být „rozbalena“, aby nabídla další volby, jako je tisk, navigace vpřed či znovunačtení.

Pakliže otevřete novou kartu, zobrazí se vám v horní části displeje naposledy navštívené stránky ve formě náhledů, střední část obývají ikony nesoucí odkazy na oblíbené stránky a dole naleznete adresní řádek sjednocený s vyhledáváním hesel.

Nejzajímavější částí uživatelského rozhraní je jednoznačně seznam naposledy navštívených stránek. Mozilla kombinuje karty a historii prohlížení do jednoho elementu, díky čemuž si budou moci uživatelé prohlédnout pět naposledy otevřených webů a rolovat zpětně v čase tažením prstu. Mozilla doufá, že tento krok zjednoduší proces zpřístupnění oblíbených stránek a eliminuje nutnost správy záložek.

Společnost nicméně zatím nezveřejnila, kdy bude prohlížeč Mozilla pro iPad dostupný.

cyber23

 

Zdroj: PCWorld.com Air.mozilla.org

Byl pro vás článek přínosný?